Anasayfa » Blog » VPN Nedir Nasıl Kullanılır? | VPN Ne İşe Yarar?

VPN Nedir Nasıl Kullanılır? | VPN Ne İşe Yarar?

VPN kullanımı; dijitalleşen dünyada kullanıcı verilerimizi gizli tutabilmenin ve ülkelerin getirdiği erişim engellerinden kurtulabilmenin en kesin yoludur. VPN programları sayesinde nerede olursanız olun yasaklı sitelere giriş yapabilir ve bunu kimliğinizi açığa çıkarmadan anonim olarak gerçekleştirebilirsiniz. Peki, VPN nedir nasıl kullanılır? VPN ne işe yarar, En iyi VPN eklenti ve programları neler?

VPN kullanımı; internette çevrimiçi gizliliğinizi koruyan ve anonim olarak gezinme imkanı sunan sanal bir ağdır. Gün içinde internette gezinirken hiç farkında olmadan sürekli üçüncü taraflara IP adresinizi (gerçek adres ve konumunuzu gösterir), tarama geçmişinizi, internet sağlayıcı bilginizi ve cihazınıza erişim imkanı vermiş olursunuz. VPN kullananlar da IP adresini gizleyerek hem anonim hem de güvenilir bir ağa erişmiş olurlar. Bu nedenle VPN hizmetini yalnızca gizli bir deneyim için değil engelsiz bir internet ağına sahip olmak için de kullanırız.

Gelin bu konuyu biraz daha detaylandırmak için ilk olarak VPN nedir sorusu ile başlayalım.

VPN Nedir?

VPN; internet trafiğinizi şifreleyerek çevrimiçi kimliğinizi gizlemeye yarayan sanal bir ağdır. Böylelikle üçüncü tarafların çevrimiçi faaliyetlerinizi izlemesini veya verilerinizi kaydetmesini engeller. Virtual Private Network kelimelerinin kısaltılmışı olan VPN; kullanıcıların IP adresini başka bir konumdan bağlanıyormuş gibi göstererek internette anonim olarak gezinebilmelerini ve yasaklı sitelere giriş yapabilmelerini sağlar. Bu ağ sayesinde kullanıcılar kendi konumlarını ve kişisel bilgilerini paylaşmadan bir internet deneyimi yaşayabilirler.

Vpn nedir sorusunu cevapladığımıza göre konuyu daha da netleştirebilmek adına bir örnek ile devam edelim.

Bir bisiklet ile yolda gittiğinizi ve yol boyunca avmlere, marketlere uğrayıp bir şeyler aldığınızı, kimi zaman mola verdiğinizi kimi zaman telefonda konuştuğunuzu kimi zaman ise sevdiğiniz birine denk gelip selamlaştığınızı farz edin.

Bu yol boyunca seyir halindeyken herkes sizi izleyebilir ve bunu yapmak için ise yalnızca bakmaları yeterlidir. En nihayetinde halka açık bir alanda olduğunuz için de kimsenin size bakmasına bir şey diyemezsiniz.

Halbuki bu yolculuğu kapalı bir tünelde, halka kapalı bir alanda veya görünürlüğünüzü engelleyebilecek bir ortamda gerçekleştirseydiniz bakmak isteseler de göremezlerdi. Çünkü siz artık diğer yollarla bağlantısı bulunmayan ve baksalar da göremeyecekleri bir konumda olacaktınız. İşte bu ikinci yol VPN kullanımını ifade eder. İlk yol ise normal bir ağı ifade etmektedir.

VPN; kullanıcıların çevrimiçi gizliliğini sağlayan sanal bir ağdır. İnternette anonim olarak gezinme imkanı sunar. Eğer çevrimiçi gizliliğinizi korumak istiyorsanız mutlaka VPN kullanmalısınız.

VPN Ne İşe Yarar?

VPN; internet trafiğinizi yani çevrimiçi aramalarınız, yüklemeleriniz ve kayıtlı şifreleriniz gibi bilgileri doğrudan İnternet Servis Sağlayıcınıza(ISS) göndermek yerine, çevrimiçi trafiğinizi bir vpn sunucusu üzerinden yönlendirir. Bu sayede verileriniz internet sağlayıcınıza ulaştığında kendi cihazınızdan değil herhangi bir ülkeden geliyormuş gibi görünür.

Peki VPN ne işe yarar?

VPN; IP adresinizi değiştirerek konumunuzu gizler

Ülkeler, internet kullanıcılarının bazı davranışlarını kısıtlayabilmekte veya cezalandırmaktadır. Otoriter rejimlerde yaşayanlar IP adresini gizleyerek mesajlarını ve daha birçok internet aktivitesini gizlemek ister.

Bilgisayarlarda veya mobil vpn olarak kullanabileceğiniz bu vpn programları sayesinde IP adresiniz/konumunuz gizlenir ve güvende olursunuz.

Cihazınızı korur

VPN kullanmak cihazlarınızı kötü amaçlı yazılımlardan ve kimlik hırsılığından korur. Böylelikle başınıza gelebilecek olası sorunları minimum düzeye indirmiş olursunuz.

VPN verilerinizi şifreler

Evinizde, iş yerinizde veya halka açık bir alanda Wifi’ye bağlanıyorsanız VPN kullanmanızda fayda var. Birden çok kullanıcının bağlandığı Wi-Fi’ler gerek güvenlik gerek gizlilik açısından istemediğiniz sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle toplu alanlarda internete bağlanmadan önce mutlaka VPN kullanmalısınız. Böylelikle tarayıcı geçmişiniz ve çevrimiçi eylemleriniz şifrelenir, üçüncü taraf kişiler ile paylaşılamaz.

Erişim engeli olan sitelere girebilmenizi sağlar

Vpn programları kullanmanın en yaygın nedenlerinden biri ise; yasaklı sitelere giriş yapabilmektir. Vpn; kullanıcılara erişim engeli olan sitelere girebilme imkanı verir. Çünkü ülkeniz genelinde gerçekleştirilen coğrafi kısıtlama siz başka bir ülkenin sunucusuna bağlandığınızda ortadan kalkar.

Hepimizin bildiği üzere bizler de uzun bir süre boyunca Wikipedia, Youtube ve hatta Twitter’a yalnızca vpn eklenti veya uygulamaları sayesinde bağlanabildik. Örneğin Endonezya, Hindistan, Suudi Arabistan ve daha birçok Orta Doğu ülkesinde online vpn kullananların sayısı dünyaya oranla çok fazla.

Çünkü bir ülkede özgürlüğün kısıtlı olması VPN kullanımı ile doğru orantılıdır. Bu nedenle de özgür bir internet deneyimi isteyenler için Türkiye vpn kullanımı gereken ülkeler arasında.

VPN Nedir Zararlı Mı?

VPN programları; çevrimiçi verilerinizi şifreleyerek kullanıcıları kimlik hırsızlığından korur. Böylelikle kötü amaçlı yazılımlardan veya siber saldırılardan kurtulmuş olursunuz. VPN ister telefonda ister bilgisayarlarda kullanılabilen yazılımlardır. Bu nedenle aklınıza telefonda vpn kullanmak güvenli mi gibi bir soru gelmesin. Çünkü vpnsiz internete girmek en kötü vpnden bile daha faydalıdır.

Örneğin torrent dosyası indirmek istiyorsanız vpne bağlanmadan bunu yaptığınızda telif nedeniyle hukuki yaptırımlar veya para cezası ile karşılaşabilirsiniz. Fakat vpn ile internete giriş sağladığınızda IP adresiniz maskeleneceği için bilgileriniz gizlenmiş olur. Bu nedenle vpn kullanmak internette gezinirken birçok fayda sağlar.

VPN kurmak için yapmanız gereken ise telefonlarınızın veya tarayıcılarınızın web mağazasına vpn indir yazmaktan ibaret. Tabi, indirdiğiniz vpn programı da güçlü ve güvenilir olmalı ki hem erişim engellerini aşabilsin hem de kimliğinizi açığa çıkarmasın.

vpn nedir

VPN; verilerin ve çevrimiçi etkinliğin gizli tutulmasını sağlar. Üstelik hangi ülkedeki sunucuya bağlanacağınızı seçebilir, coğrafi kısıtlamalardan kurtularak Netflix, DisneyPlus, HBOMax ve daha fazla hizmetlerin başka ülkeler için olan içeriklerine de ulaşabilirsiniz.

VPN uygulamaları yalnızca bireysel kullanım için değil kurumsal alanlar için de sunulmaktadır. Dev teknoloji şirketlerinin veri gizliliğine ne kadar önem verdiğini bilirsiniz. Bu nedenle de büyük firmaların çoğu da VPN kullanma konusunda hassaslar.

VPN ne demek öğrendiğimize göre şimdi de VPN nasıl kullanılır, adım adım inceleyelim.

VPN Nasıl Kullanılır?

VPN eklentileri veya uygulamaları, kullanım amacınıza göre değişiklik gösterir. Kimileri oyunlarda ping adı verilen yanıt sürelerinin yavaşlığından kaçınmak için vpn kullanır kimileri ise erişim engeli olan sitelere anonim bir şekilde giriş yapabilmek için kullanır.

VPN kullanmak istiyorsanız ücretli veya ücretsiz hizmetlerden faydalanabilirsiniz. Elbette çoğu kişi öncelikle ücretsiz vpn seçeneklerini tercih etmek isteyecektir. Fakat bu noktada eğer amacınız internetteki eylemlerinizin izlenmesinden ve kayıt altına alınmasından kaçınmaksa ücretsiz vpn kullanımı ile hiç vpn kullanmamanın arasında bir fark olmadığını söyleyebiliriz.

Çünkü free vpn hizmetleri her ne kadar kullanıcı verilerinin gizliliğini gözettiklerini söyleseler de ne yazık ki işin iç yüzü o şekilde değil. Zaten ücretsiz vpn eklentileri yeterli hizmeti sunsalardı dünya devi markalar neden VPN kurmak için ücretli paketleri tercih etsinler ki?

en hızlı vpnler
VPN Nasıl Kullanılır?

VPN kullanımının önemi çağımızda hala tam olarak anlaşılamadı. Fakat gün içinde internette neler arattığınızın, neye tıkladığınızın, neye tıklamaya yeltenip geri çıktığınızın, neyi ne sıklıkla yaptığınızın ve daha birçok bilginizin bir data havuzunda tutulduğunu düşünün.

Halbuki biri sizi yolda durdurup bu soruları sorsaydı muhtemelen cevap vermeye çekinirdiniz. Ama internet bunu kendi ellerinizle vermemizi sağlayacak kadar ustalıkla işlenmeye devam ediyor.

Şimdi Google’a “What is my IP adress” yazdığınızda bile anlık olarak IP adresinizi, konumunuzu, hangi internet hizmetine bağlı olduğunuzu ve hatta cihazınızı bile görebiliyorsunuz.

Her an nerede olduğunuzun bilindiği bir internet deneyimi sizi de korkutmuyor mu? Sadece hayatınızın sürekli kayıt altına alınmasını istemediğiniz için bile VPN kullanabilirsiniz.

Zamanla sizin hakkınızda her şeyi bildikleri ve bu durumun “aa daha geçen gün bunu düşündüm şimdi karşıma çıktı” demenizin de ötesine geçtiğinde gizliliğinizi korumak için çok geç olabilir.

Gelin o halde VPN nasıl kullanılır hep birlikte öğrenerek daha güvenilir bir ağda özgürce gezinmeye başlayalım.

VPN kullanmak için;

Güvenli bir VPN servisi seçin.

Bu VPN servisine kayıt olun. (aylık veya yıllık paketler oluyor)

VPN eklentisini veya uygulamasını açıp önerilen konuma bağlanın.

Bulunduğunuz coğrafi konuma yakın bölgeleri tercih ederseniz daha hızlı bir internet kullanabilirsiniz. VPN kullanmak işte bu kadar kolay!

Neden VPN Programı Kullanmalısınız?

Security.org‘un raporlarına göre insanların vpn kullanmasının başlıca nedenleri arasında; güvenlik, gizlilik, genel alanda wi-fi erişimi ve iş yeri gibi nedenler yer almaktadır. Statista araştırmalarına göre ise vpn kullananların %41’i haftada en az 1 kez vpn kullandıklarını söylüyor. Özetle VPN programları; kullanıcıların güvenliği ve özgürlüğü için birçok avantaj sunmaktadır diyebiliriz.

Security.org’un yaptığı ankete göre; VPN kullananların %49’u güvenlik amacıyla vpn kullanırken %40’ı ise kimliklerini gizlemek için vpn kullanıyor.

Peki neden vpn kullanmalısınız?

 • Çevrimiçi anonimlik; VPN olmadan internette gezindiğiniz her an IP adresiniz nedeniyle web sitelerine konum ve kullanıcı verilerinizi vermiş olursunuz. VPN site ziyaretlerinizde kimliğinizi gizlemeyi sağlar.
 • Bilgisayar korsanlarına veya hükümete karşı koruma; VPN kullanıcı verilerinizin ele geçirilmesini imkansız hale getiren şifreleme protokolleri ile çalışır. Bu sayede hükümetler veya bilgisayar korsanları verilerinize ulaşamaz.
 • Güvenilir Wi-fi bağlantısı; Genel bir ağa bağlanmak çoğu zaman sakıncalıdır çünkü diğer kullanıcıların verilerinize erişebilmesi kolaylaşır. Bunun önüne geçebilmek için halka açık wi-fi kullanırken vpn ile giriş yapmak gerekmektedir.
 • Anonim indirme; VPN Torrent indirmeleri için de oldukça büyük bir önem taşır. En güncel film, oyun ve daha birçok içeriğe erişebilmek için torrent vpn bağlantısı kullanmalısınız. Aksi takdirde kimliğiniz açığa çıktığı için telif nedeniyle para cezası yiyebilirsiniz.
 • Coğrafi kısıtlamalardan kurtulma; VPN ile başka ülkelerdeki sunuculara bağlandığınız için coğrafi kısıtlamalardan sıyrılarak dünyanın istediğiniz yerindeki içeriklerine erişebilirsiniz.

VPN Nasıl Çalışır?

VPN; cihazınızın internete farklı bir konumdan bağlanmış gibi gösterilmesini sağlayan sanal bir ağdır. Çalışma mantığı da IP adresinizi gizleyerek coğrafi konumunuzu farklı bir yerde gibi göstermeye dayanır. Böylelikle kullanıcılar ülkelerindeki erişim engeline takılmaz ve farklı bir ülkede gibi görünerek gizliliklerini korumuş olurlar.

Bunun için VPN; bağlanacağınız IP adresinde gizli ve şifreli bir tünel açar. Örneğin VPN üzerinden bağlandınız ve VPN konumları içinden Almanya’yı seçtiniz. Böylelikle tüm veri akışı artık cihazınız ve bağlandığınız VPN ağı(Almanya) arasında gerçekleşir ve siz sanki Almanya’dan bağlanan bir IP adresine sahip gibi görünürsünüz.

VPN Nasıl Çalışır?

İnternete VPN ile bağlanan kullanıcılar IP adresleri şifrelendiği için verileri gizli bir şekilde internette anonim olarak gezinebilirler.

Bir VPN sağlayacısında üyelik açtıktan sonra vpn indir diyerek kurulumu tamamlarsınız. Kimi zaman vpn chrome uzantı olarak kullanılabilirken kimi zaman vpn apk indir seçeneği ile karşımıza çıkabilmektedir. Vpn indirme işlemini yaptıktan sonra bağlan diyerek VPN programını aktif hale getirmiş olursunuz.

Yalnızca erişim engeli veya kullanıcı gizliliği için değil kimileri de farklı ülkelerde platformların içeriklerinden faydalanmak için bile VPN tercih edebiliyor. En nihayetinde Netflix Türkiye içerikleri ile başka bir ülkenin içerikleri bile aynı değil. Farklı ülkelerin içeriklerine ulaşmak isteyen kullanıcılar da VPN kullanarak istediği ülkedeki hizmetlerden faydalanabilmektedir.

En İyi Ücretsiz VPN Hangisi?

En iyi ücretsiz vpn programları 2023 yılında aşağıdaki gibidir;

 • Zenmate VPN – Ekonomik fiyatlandırma
 • Avast – Kullanışlı ücretsiz VPN
 • Nord VPN – En hızlı vpn
 • iPvanish – 7/24 canlı destek
 • Atlas VPN – Safe Browse ile yüksek şifreleme
 • Panda – Torrent uyumlu vpn
 • Turbo VPN – Kişiye özel IP adresi
 • Express VPN- Cleanweb Reklam Engelleyici
 • Kaspersky – Uygun fiyatlı paketler
 • Dot VPN – Kullanımı kolay

Yukarıda listelenen 2023 en iyi ücretsiz vpn programları hangi amaçla vpn kullanacağınıza göre tercih edebilmeniz için açıklanmıştır. Her VPN’in sunduğu farklı bir ayrıcalık olabilir. Kimisi %100 bedava vpn hizmeti verirken kimisi ise yalnızca deneme süresi boyunca ücretsizdir.

Fakat unutmayın ki vpn kullanmanın amacı; kişisel verilerinizi korumak ve özgür bir internet deneyimi elde etmektir. Bu nedenle de verilerinizi sattığını ve günlük çevrimiçi kayıt tuttuğunu açıkça kabul etmiş vpn programları ücretsiz olduğu için tercih edilmemelidir.

VPN Kurmak Yasak Mı?

Çin, Kuzey Kore, Suudi Arabistan, İran ve Suriye gibi otoriter rejimlerin mevcut olduğu ülkelerde vpn kullanmak yasaktır. Fakat ülkenizde buna dair herhangi yasal hüküm bulunmuyorsa rahatlıkla vpn kullanabilirsiniz. Örneğin Türkiye vpn kurmak ve kullanmak konusunda herhangi bir kısıtlama getirmemiştir.

Ülke tarafından vpn kullanımı yasaklanmamış ise erişim engeli olan sitelere vpn kullanarak giriş yapabilirsiniz. Yasaklı sitelere giriş sırasında vpn zaten IP adresinizi gizler ve cihaz, konum gibi bilgileriniz başka bir sunucudan geliyor gibi gösterilir. Tabi şifreleme konusunda güvenilir olan vpn uygulamaları tercih etmeniz gerekiyor. Örneğin Zenmate VPN sızıntı testlerini başarıyla geçmiş güvenli vpnler arasında yer almaktadır.

En İyi VPN Nasıl Seçilir?

En iyi VPN seçerken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar mevcut. İlk olarak tercih edeceğiniz vpn programı çoklu cihaz desteği sunuyor mu diye bakmalısınız. Eğer sunuyorsa en az 5 cihaza kadar destekliyor olması faydalı olacaktır. Böylelikle telefon, tablet bilgisayar vb. cihazlarınızdan evinizde, iş yerinizde sorunsuzca kullanabilirsiniz.

En iyi vpn seçerken nelere dikkat edilmeli?

VPN, internet hızını belirgin şekilde düşürmemelidir.

Kill Switch ve DNS sızdırma önleyici özelliği bulunmalıdır.

Güncel bir yazılım olmalıdır.

Sunucu sayısı ve konumu farklı yerlerde ve çok olmalıdır.

Kullanıcı verileri tutmama politikası uygulamalıdır.

Eş zamanlı çoklu cihaz desteği sağlamalıdır.

Gelişmiş ve güçlü protokoller ile çalışmalıdır.

Yabancı platformlara erişmede sorun çıkarmamalıdır.

Tercih edeceğiniz VPN hizmeti sektör ortalamasına göre bir fiyat sunmalıdır. Güvenilir vpn eklentileri/uygulamaları arasından fiyat/performans analizi yaparak en çok avantaj sunan en uygun ve güvenilir olan paketi tercih etmelisiniz.

Bunun yanı sıra en iyi VPN hangisi diye araştırıp karar verdiyseniz uzun vadeli planlar kullanmak daha ekonomik olacağı için 6 aylık veya yıllık planlara bakabilirsiniz. Zaten VPN markalarının %90’ı ilk ay ücretsiz deneme imkanı sunuyor. Bu süreçte VPN servisi nasıl, hızlı mı ve sorunsuz mu diye test edebilirsiniz.

Tercih edeceğiniz VPN kayıt tutmama politikası izliyor mu sorusu en önemli hususlardan biridir. En nihayetinde gizliliğinizi korumak adına satın aldığınız bir hizmetin sizin verilerinizi tutması irrasyonel olacaktır.

Bu konuda bir fikir sahibi olmak adına vpn önerileri arasından her firmanın merkezinin hangi ülkede olduğuna ve hangi politikalara tabi olduğuna bakabilirsiniz. Bazı ülkeler verilerin depolanması konusunda katı kurallar uygulamaktır.

Tüm bu özelliklere ek olarak en iyi vpn hizmetleri arasından yine de tercih yapamazsanız sunulan avantajlara ve ayrıcalıklı özelliklere bakın.

mete enginsoy

Leave a Comment