Anasayfa » Blog » VPN Nedir Nasıl Kurulur?

VPN Nedir Nasıl Kurulur?

VPN, internette farklı bir ağ ile güvenli bağlantı oluşturmanızı sağlar. VPN’ler, bölge kısıtlaması olan sitelerden tutun da herkese açık WİFİ’lerde yaptığınız aramaların gizlenmesine kadar büyük bir gizlilik ve rahatlık sunmaktadır. Peki, VPN nasıl kurulur?

Seçtiğiniz ücretli ya da ücretsiz VPNler, kullanacağınız cihaza ve VPN türüne göre değişiklik gösterecektir. Özellikle kullanıcıların spesifik olarak internette araştırdığı konular Android için VPN, İOS için VPN, Windows için VPN, ve iPhone için VPN gibi özel konularda oluyor. Çünkü her işletim sistemine göre farklı geliştirilmiş VPNler bulunuyor.

Bu yazımımızda her biri işletim sistemi için ayrı ayrı VPN uygulamaları ve VPN eklentileri hakkında bilgi vereceğim. Ayrıca yazımı okuduğunuzda da VPN nasıl kurulur öğrenmiş olacaksınız.

İlk olarak VPN türleri nelerdir, birlikte inceleyelim.

VPN Türleri Nelerdir?

VPN veya Sanal Özel Ağ, internet üzerinden bir ağa güvenli bir şekilde bağlanmak için kullanılan bir araçtır. VPN tüneli olarak da adlandırılan özel bir bağlantı kurar ve tüm trafiği ve iletişimi bu tünel üzerinden yönlendirir.

VPN’ler özelliklerine, protokollerine, kurulumlarına ve ortamlarına göre farklı türlere ayrılabilir. Farklı VPN türleri arasında ayrım yapmak ve ihtiyaçlarınız için en uygun seçimi anlamak çok zor olabilir. Peki VPN türleri nelerdir?

İki temel VPN türü vardır:

Uzaktan Erişim VPN

Siteden Siteye VPN

Bu iki VPN türünü daha detaylı açıklayalım.

1. Uzaktan Erişim VPN

Uzaktan Erişim VPN, bir kullanıcının özel bir ağa bağlanmasına ve tüm hizmetlerine ve kaynaklarına uzaktan erişmesine izin verir. Kullanıcı ile özel ağ arasındaki bağlantı İnternet üzerinden gerçekleşir ve bağlantı güvenli ve özeldir. Uzaktan Erişim VPN, hem kişisel kullanıcıları hem de iş kullanıcıları için kullanışlıdır.

Bir şirketin çalışanı, istasyon dışındayken, şirketinin özel ağına bağlanmak ve özel ağdaki dosyalara ve kaynaklara uzaktan erişmek için bir VPN kullanır. VPN’nin özel kullanıcıları veya ev kullanıcıları, öncelikle İnternet’teki bölgesel kısıtlamaları atlamak ve engellenen web sitelerine erişmek için VPN hizmetlerini kullanır. İnternet güvenliğinin farkında olan kullanıcılar, İnternet güvenliklerini ve gizliliklerini geliştirmek için VPN hizmetlerini de kullanır.

2. Siteden Siteye VPN

Siteden Siteye VPN, Yönlendiriciden Yönlendiriciye VPN olarak da adlandırılır ve büyük şirketlerde yaygın olarak kullanılır. Farklı konumlarda şubeleri olan şirketler veya kuruluşlar, bir ofis konumunun ağını başka bir ofis konumundaki ağa bağlamak için Siteden Siteye VPN kullanır.

VPN Nasıl Kurulur?

VPN (Virtual Private Network) bir ağ üzerinden başka bir ağa erişmek için kullanılan bir teknolojidir. Bu sayede, internette güvenli bir şekilde veri paylaşabilirsiniz veya uzak bir ağa erişebilirsiniz. Ayrıca, VPN kullanarak, internette gizliliğinizi ve güvenliğinizi arttırabilirsiniz.

VPN kurulumu, genellikle birkaç adımdan oluşur ve bu adımlar, kullandığınız VPN protokolüne ve cihazınıza bağlıdır. Bu yazıda, OpenVPN protokolünü kullanarak nasıl VPN kurabileceğinizi anlatacağız.

vpn nasıl kurulur
  • Adım 1: VPN Hizmeti Seçin: İlk olarak, bir VPN hizmeti seçmeniz gerekir. Piyasada birçok VPN hizmeti mevcuttur ve bunlar arasından size en uygun olanı seçmeniz gerekir. Önemli olan, hizmet sağlayıcının güvenilir ve güncel olmasıdır. Ayrıca, hizmet sağlayıcının cihaz desteği, hız ve gizlilik özellikleri gibi faktörleri de dikkate almalısınız.
  • Adım2: VPN Profili Oluşturun: VPN hizmetini kullanmak için, bir profil oluşturmanız gerekir. Profil, VPN hizmeti sağlayıcının sunucusuna bağlantı kurmanızı sağlar. Profili oluşturmak için, genellikle hizmet sağlayıcının web sitesinde bir kayıt formu bulabilirsiniz. Formu doldurduktan sonra, profiliniz oluşacaktır ve bu profil ile VPN hizmeti sağlayıcının sunucusuna bağlantı kurabileceksiniz.
  • Adım 3: OpenVPN Eklentisini Yükleyin: NAS cihazınızda OpenVPN kullanmak için, öncelikle OpenVPN eklentisini yüklemelisiniz. Bu eklenti, NAS cihazınıza VPN desteği sağlar ve sizin için VPN bağlantısını kurmanıza olanak tanır. Eklentiyi nasıl yükleyeceğinizi öğrenmek için, cihazınızın kurulum kılavuzuna veya üreticinin web sitesine bakabilirsiniz.
  • Adım 4: VPN Ayarlarını Yapılandırın: Eklenti yüklendikten sonra, VPN ayarlarını yapılandırmanız gerekmektedir. Bu ayarlar, profilinizi oluşturduğunuz VPN hizmeti sağlayıcının bilgilerini içerecektir. Örneğin, sunucu adresi, kullanıcı adı ve şifre gibi bilgileri gireceksiniz. Bu bilgileri, hizmet sağlayıcının web sitesinden veya profilinizden edinebilirsiniz.
  • Adım 5: VPN Bağlantısını Kurun: Ayarları yapılandırdıktan sonra, VPN bağlantısını kurabilirsiniz. Bu işlem genellikle, eklenti arayüzünden veya cihazınızın arayüzünden gerçekleştirilir. Bağlantıyı kurduktan sonra, internette güvenli ve gizli bir şekilde gezebilirsiniz veya uzak bir ağa erişebilirsiniz.

Aşağıdaki ekstra notlarını unutmayın :

VPN kurulumunda belirli problemler yaşayabilirsiniz, bu nedenle kurulum sırasında cihazınızın kurulum kılavuzuna veya üreticinin destek sitesine başvurabilirsiniz.
Ayrıca, cihazınızda VPN kurarken yapmanız gereken herhangi bir yedekleme işlemleri olabilir, bu nedenle bunlara dikkat edin.
VPN kurulumunda belirli güvenlik önlemleri almak gerekir.

Örneğin, VPN şifrenizi sık sık değiştirmelisiniz ve bunu kaydetmek yerine yazmalısınız.
VPN kurulumu, genellikle kolay bir işlemdir ve sadece birkaç adımda tamamlanabilir. Ancak, belirli problemler yaşamanız durumunda, cihazınızın kurulum kılavuzuna veya üreticinin destek sitesine başvurabilirsiniz.

VPNler hakkında daha detaylı bilgi için en iyi vpnler yazıma göz atabilirsiniz.

VPN Uygulamaları Nasıl Kurulur?

VPN kurulumu hangi cihazda kullanacağınıza göre değişiklik göstermektedir. VPN eklentisi olarak kullanmak isteyenler için Chrome vpn eklentileri, Opera vpn eklentileri veya Firefox eklentileri olmak üzere birçok web tarayıcı eklentisi bulunmaktadır.

Tarayıcı için olan eklentilerde yapmanız gereken işlem oldukça basit. Yalnızca web mağazasına girerek eklenti olarak indiriyorsunuz. Cihazlar için vpn kurma işlemi biraz daha karışık olabilmektedir. Ben de bu yüzden sizlere bu bölümde IOS için VPN kurulumu, android için VPN kurulumu, Windows için için VPN kurulumu ve Mac OS için VPN kurulumu hakkında gerekli bilgileri vereceğim.

ios için vpn nasıl kurulur

1. iOS için VPN Kurulumu Nasıl Yapılır?

VPNler Apple marka cihazlardan kendiliğinden gelir. Ayarlar bölümünden adımları tamamlayarak cihanız kendi VPN özelliğini açabilirsiniz.

iPhone ya da iPad’inizde ayarlar bölümüne gidin.

Genel sekmesinden VPN seçeneğine dokunun. Ardından, VPN Konfigürasyonu Ekle’ye tıklayın.

Ağ yöneticiniz gerekli bilgileri sizden isteyecektir. Bu bilgiler kimlik doğrulama oturum açma bilgilerini içerir.

Son olarak da Bitti seçeneğine tıklayıp VPN kurulumu işleminizi tamamlayın.

2. Android için VPN Kurulumu Nasıl Yapılır?

VPN desteği Android cihazların çoğunda kendiliğinden gelir. Ayarlar bölümünden VPN seçeneğini tıklayarak kolayca kurabilirsiniz.

Telefonunuzun Ayarlar bölümünden VPN seçeneğine gidin. (Her telefonda adımlar farklı olabilir, Adımları takip etmeniz yeterli olacaktır.

Ayarlarda ağ ayarları bölümüne gitmeniz gerekir. Wi-Fi ve İnternet veya Kablosuz ve Ağlar’a dokunun.

VPN’e seçeneğine dokunun.

Yeni bir VPN bağlantısı için “VPN profili Ekle” seçeceğini tıklayın.

Sunucu adresi, kullanıcı adı ve şifre gibi gerekli bilgileri girin.

Son olarak ‘Tamam’ seçeneğine tıklayıp VPN kurulumu işleminizi tamamlayın.

3. Windows için VPN Kurulumu Nasıl Yapılır?

Ayarlar> Ağ ve İnternet’e gidin ve VPN’i seçin.

Ayrıca Windows 10 arama çubuğuna tıklayıp VPN yazabilir ve VPN Ayarları’nı seçebilirsiniz.

VPN bağlantısı ekle’ye tıklayın.

VPN Sağlayıcı bölümünü Windows (yerleşik) olarak değiştirin, formun geri kalanını ağ yöneticisinin bilgileriyle doldurun ve Kaydet’i tıklayın.

VPN profili eklediniz. Şimdi görev çubuğunun en sağında Ağ simgesini seçin ve kullanmak istediğiniz VPN bağlantısını seçin.

VPN artık Wi-Fi bölümünde mevcuttur. Wi-Fi simgesine tıklayın ve oluşturulan VPN bağlantısını seçin.

4. MacOS için VPN Kurulumu

Apple menüsüne (Apple simgesi) tıklayın ve Sistem tercihleri> Ağ’a gidin.

Soldaki listeden “+” simgesine tıklayın.

Açılan Arayüz menüsünden VPN’i seçin.

VPN Türü’nü seçin, servis adı ekleyin ve Yarat’a tıklayın.

Daha sonra sunucu adresini, uzaktaki kimliği ve yerel kimliği girin ve Bağlan’a tıklayın.

VPN’e bağlanmak için, Sistem Tercihleri> Ağ’a gidin, VPN servis adına tıklayın ve Bağlan’a tıklayın.

Ayrıca menü çubuğunda VPN durumunu göster’i seçebilir ve VPN ağına hızlı bir şekilde bağlanmak için durum simgesini kullanabilirsiniz.

mete enginsoy

Leave a Comment