Anasayfa » Blog » VPN Eklenti Nedir? | En İyi VPN Eklentileri

VPN Eklenti Nedir? | En İyi VPN Eklentileri

VPN eklenti olarak kullanılabilir mi? Chrome VPN eklentisi ne demek? VPN; güvenliğimizi ve gizliliğimizi sağlayan sanal özel bir ağdır. Virtual Private Access kelimelerinin kısaltılmasından meydana gelen bu terim, internetin hayatımızdaki yeri arttıkça daha da büyük öneme sahip olmakta. Peki neden?

VPN Ne İşe Yarar yazımda da detaylı olarak bahsettiğim üzere VPN; kişilere/kurumlara özgür ve güvenilir bir internet ağı sunar. Böylelikle bizler de verilerimizin kayıt altına alınmadığı bir ortamda anonim olarak gezinebilme ve dilediğimiz web sitesini ziyaret edebilme imkanı buluruz.

Bildiğiniz üzere bir zamanlar Youtube, Twitter ve hatta Wikipedia gibi sitelere erişim engeli getirilmişti. Bu web sitelerini ziyaret etmek isteyen kullanıcılar ancak vpn ile giriş yapabiliyordu. İşte hiçbir koşulda bu erişim engellerinden etkilenmek istemiyorsanız mutlaka bir vpn kullanmalısınız.

Vpn programları kimi zaman mobil uygulama olarak karşımıza çıkarken kimi zaman da vpn eklentisi olarak karşımıza çıkabilmektedir. VPN eklentileri; Chrome eklenti vpn, Opera eklenti vpn ve daha birçok tarayıcı için olmak üzere farklı alternatiflerle kullanılabilmekte.

Gelin VPN eklentileri nedir, VPN eklenti önerileri neler birlikte inceleyelim.

VPN Eklentileri Nedir Ne İşe Yarar?

VPN eklentileri, kullanıcıların mevcut tarayıcılarına ekleyebildikleri ve yalnızca on/off tuşu ile aktif ederek vpn kullanabilmelerini sağlayan programlardır. Her tarayıcı için vpn eklentisi veya alternatifleri farklılık gösterebilmektedir. Opera vpn eklentisi, Chrome veya Firefox vpn eklentisi birçok farklı tarayıcıda tercih edebileceğiniz alternatifler bulunmaktadır.

Vpn eklentisi ne işe yarar
VPN eklentisi ne işe yarar?

Peki VPN eklentileri ne işe yarar?

İnternette erişim engeli olan bir siteye girmek ve bunu yaparken de izlenmemek istediğinizi farz edelim. Normal şartlarda tarayıcınızda herhangi bir arama yaptığınız takdirde bağlandığınız ağ üzerinden IP adresiniz, konumunuz, bağlandığınız cihaz, bağlandığınız internet ağı ve daha birçok bilgiyi paylaşmış olursunuz. Üstelik gireceğiniz site bulunduğunuz yerde yasaklandıysa ne kadar arama yaparsanız yapın ne yazık ki o siteye erişim sağlayamazsınız.

Fakat tarayıcınıza bir vpn eklentisi indirip arama yapmadan önce vpni aktif ederseniz hem IP adresiniz vpn sayesinde farklı bir konumdaymışsınız gibi gözükerek kimliğinizi gizler hem de erişim engellerine takılmazsınız. Çünkü VPN’i aktif edip herhangi bir sunucuya bağlandığınızda sanki o coğrafyadan internete bağlanıyormuş gibi gözükür ve kendi ağınızdaki erişim engellerine takılmazsınız.

Peki eklenti vpn programları nasıl kurulur? VPN eklentileri önerileri neler?

Gelin, özgür ve güvenilir bir internet için kullanabileceğiniz vpn eklentilerini detaylı olarak inceleyelim.

En İyi VPN Eklentileri

VPN eklentileri hangi tarayıcıyı kullandığınıza göre değişebilmektedir. Kimi vpn uygulamaları her tarayıcıda kullanımı desteklerken kimileri ise eklenti vpn özelliği sunmamaktadır. Ben de sizlere bu yazımda tarayıcınıza göre eklenti vpn olarak kullanabileceğiniz programlardan bahsedeceğim.

VPN eklentileri tarayıcılara göre ayrılmaktadır. Bunlar;

Chrome vpn eklentileri

Yandex vpn eklentileri

Opera vpn eklentileri

Firefox vpn eklentileri

Kullanıcılar tarafından en çok tercih edilen tarayıcıları yukarıda sizler için listedim. Şimdi bu tarayıcılar için önerilen vpn eklentileri hangileri, tek tek inceleyelim.

Chrome VPN Eklentileri Neler?

Chrome vpn eklentileri bakımından en zengin tarayıcılardan biridir. VPN programlarının çoğu Chrome destekli şekilde çalışmaktadır. Bu sayede kullanıcılar Chrome’a eklenti vpn programı kurarak, internette özgürce gezinebilir. Örneğin Zenmate eklenti vpn programları arasından en çok tercih edilenlerden biri.

Bunun yanı sıra tercih edebileceğiniz diğer Chrome ücretsiz vpn eklentileri ise aşağıdadır;

Peki VPN Chrome eklenti ücretsiz versiyonu bulunuyor mu? Elbette. Eklentilerin çoğu kullanıcılara ücretsiz olarak sunulmaktadır. Bu nedenle de genellikle günlük veri sınırı veya bazı kısıtlı özellikler ile kullanıma uygundur. En iyi vpnler için düşük de olsa belli bir ücret ödeyerek aklınıza gelebilecek her türlü özellikten faydalanabilirsiniz. Fakat biz burada sizler için free vpn eklentilerini inceleyeceğiz.

Ücretsiz Chrome VPN eklentileri
Ücretsiz Chrome VPN eklentileri

Zenmate, kullanıcıların en çok tercih ettiği vpn önerileri arasında yer almaktadır. Vpn uygulaması ve eklentisi olarak kullanabildiğiniz bu program sektörde en çok özelliği en avantajlı şekilde sunan firmalardan.

Zenmate’i veya herhangi bir vpni Chrome vpn eklenti olarak kullanmak istiyorsanız Chrome Web Mağazası şeklinde arama yapıp, karşınıza çıkan sayfaya da Chrome eklenti olarak kullanmak istediğiniz VPN adını yazıyorsunuz. Ben Zenmate üzerinden gösterdim. Daha sonra da Chrome’a ekle diyerek tarayıcınıza eklemiş oluyorsunuz.

Vpn eklentileri, ağınızı yavaşlatabilmektedir. Çünkü vpn, mevcut konumunuzdan uzakta bir ağa bağlanarak özel bir ağ üzerinden internete girmenizi sağlar.

Tarayıcınıza girdiğinizde vpn kullanmak isterseniz açma kapama düğmesi gibi gözüken düğmeden eklenti vpn programını aktif/inaktif olarak ayarlayabiliyorsunuz.

Chrome VPN Uzantısı Nasıl Eklenir?

VPN eklentisi ekleme işleminin nasıl yapılacağı tarayıcıya göre değişebilir. Aşağıdaki adımlar genel olarak Google Chrome tarayıcısında nasıl yapılacağını gösterir:

 1. Tarayıcınızı açın ve Chrome Web Mağazasına gidin.
 2. “VPN” kelimesini arama kutusuna girin ve sonuçlar listesinden istediğiniz VPN eklentisini seçin.
 3. Eklenti sayfasına gidin ve “Eklentiyi Ekle” düğmesine tıklayın.
 4. Tarayıcı, eklentiyi eklemek için bir onay ekranı gösterecektir. “Eklentiyi Ekle” düğmesine tıklayın.
 5. VPN eklentisi, tarayıcınızın eklenti sekmesinde görüntülenecektir ve kullanmaya hazır olacaktır.

Not: Bazı VPN eklentileri, tarayıcınızın ayarlarına giderek veya tarayıcınızın eklenti ayarlarını açarak yapılandırılabilir. Eklentinin kullanımı hakkında daha fazla bilgi için, eklentinin belgelerine veya destek sayfasına bakın.

Opera VPN Eklentileri Neler?

Opera vpn eklentileri olarak birçok farklı seçenek sunar. Bunun yanı sıra direkt Opera VPN seçeneği de bulunmaktadır. Tarayıcınıza girdiğinizde VPN’i aktif edebileceğiniz bir seçenek bulunur. Böylelikle hiç Opera Addons’tan vpn eklenti indirmeden de vpn kullanabilmeniz mümkündür.

Opera VPN eklentileri
Opera VPN eklentileri

Yukarıdaki ekran görüntüsünde de gördüğünüz üzere Opera eklentisi ücretsiz vpn seçeneği sunmaktadır. Buna bütünleşik vpn özelliği diyoruz. Üstelik yalnızca açma/kapatma düğmesi ile kolay kullanım özelliği sunar. Yine de Opera eklenti vpn seçenekleri arasından birini de değerlendirmek isterseniz aşağıda listeli olarak vereceğim.

Opera Ücretsiz VPN Eklentileri;

Zenmate VPN Eklentisi

Private Internet Access Eklentisi

Dot VPN Eklentisi

Browsec VPN Eklentisi

Yukarıda sizler için listelediğim tüm vpn hizmetleri ücretsizdir. Fakat her zaman belirttiğim üzere eğer amacınız yalnızca erişim engeli olan sitelere girebilmekse ücretsiz vpn programları kullanmak mantıklı olabilir. Eğer vpn kullanma amacınız gizliliğinizi korumaksa kesinlikle ücretli vpn hizmetlerinden birini almalısınız. Burada da en iyi vpn önerileri ve özellikleri bulunuyor. İnceleyip kendinize uygun bulduğunuz vpn’i tercih edebilirsiniz.

Opera VPN Eklenti Nasıl Kurulur?

Opera VPN’i etkinleştirmek için:

 1. Opera tarayıcınızı açın.
 2. Sol üst köşedeki Opera menüsüne tıklayın.
 3. “Ayarlar” seçeneğine tıklayın.
 4. “Güvenlik ve gizlilik” sekmesine gidin.
 5. “VPN” seçeneğini etkinleştirin.
 6. “Bağlan” düğmesine tıklayın.

Opera VPN ile bağlantınız kurulmuş olacaktır. Ayrıca, Opera VPN’in hangi ülkenin IP adreslerini kullandığını seçebilirsiniz.

Yandex VPN Eklentileri Hangileri?

Yandex ne yazık ki bütünleşik vpn eklentisi sunmuyor. Bu nedenle Yandex tarayıcılarda vpn kullanmak için öncelikle bir vpn eklentisi indirmeniz gerekmekte. Yandex Whoer eklentisi vpn kullanmak isteyenler için en çok önerilen eklenti olmakta. Fakat Opera vpn eklentileri veya Chrome vpn eklentileri gibi onlarca seçenek Yandex’te bulunmuyor.

yandex vpn eklentisi

Yandex kullanıcıları ne yazık ki diğer tarayıcılardaki gibi çoğu vpn programlarını eklenti olarak kullanamıyorlar. Yandex Whoer vpn eklentisi olarak kullanabileceğiniz nadir seçeneklerden en iyisi diyebilirim.

Ücretsiz olması ve ara yüzü kolaylığı sayesinde sorunsuzca tarayıcınıza ekleyebiliyorsunuz.

Firefox VPN Eklenti Önerileri Neler?

Firefox vpn eklenti önerileri arasında Chrome eklentilerinin çoğu yer almakta. Hide My Fox, Browsec VPN, Surfhark, Zenmate ve Nord VPN olmak üzere daha onlarca alternatif sunulmaktadır. Mozilla Firefox ücretsiz vpn eklentileri de tıpkı diğer tarayıcılarda olduğu gibi kolayca kullanılabilmektedir.

Firefox vpn eklentileri
Firefox vpn eklentileri

Mozilla Firefox vpn eklentileri;

Zenmate VPN Eklenti

Surfshark VPN Eklenti

Nord VPN Eklentisi

Pure VPN Eklenti

Touch VPN Eklenti

Avast VPN Eklentisi

Mozilla Firefox kullanıcıları da Chrome Web Mağaza’sında sunulan çoğu vpn eklentisini kullanabilmektedir. VPN eklentilerinin çalışma mantığı her zaman aynıdır. Tarayıcınıza eklersiniz ve dilediğiniz zaman aktifleştirerek VPN kullanımına geçmiş olursunuz.

Ücretsiz VPN Eklenti Var Mı?

Tarayıcılarınızda kullandığınız vpn eklentileri çoğunlukla ücretsiz olarak sunulmaktadır. Fakat ücretsiz vpn programları gizliliğinizi sağlamak için yeterli bir hizmet değildir. Çünkü bir program ücretsiz olarak sunuluyorsa muhtemelen verilerinizi toplamalarına izin verdiğiniz için ücretsizdir. İşte bu nedenle ücretsiz vpn kullanıyorsanız bir kere daha düşünmenizde fayda var.

Ücretsiz vpn’ler ne yapabilir?

Çevrimiçi hareketlerinizi kayıt altına alabilir.

Erişim engellerini yeterli düzeyde aşamayabilirler.

İnternetinizi belirgin oranda yavaşlatabilir.

Kötü amaçlı yazılımlardan koruyamaz.

Kill Switch özelliği bulunmadığı için gizliliğiniz tehlike altındadır.

Ücretsiz vpn eklentisi kullanacak olanlar bu sakıncaların farkında olmalıdır. Gizliliği ve koruması yüksek bir vpn kullanmamak verilerimizin uzun süreler boyunca kayıt altına alınmasına neden olur. Bunun yanı sıra çevrimiçi hareketlerimizin tümü izlenir ve şahsımıza ait tüm bilgiler de kayıt altına alınır.

VPN kullanımı; kurumlar/bireylerin güvenilir ve özgür bir ortamda internet deneyimi elde edebilmesi için en önemli kıstastır. Bu nedenle en iyi vpnler arasından sizin ihtiyaçlarınızı sağlayacak güvenilir vpn programlarından birini tercih etmenizde fayda var.

mete enginsoy

Leave a Comment