Anasayfa » Blog » Tor Browser Nedir? | Tor Browser Güvenilir Mi?

Tor Browser Nedir? | Tor Browser Güvenilir Mi?

Tor Browser; internette gizlilik ve anonimlik sağlamak için kullanılan bir tarayıcıdır. “The Union Routing” kelimelerinin kısaltılmasından meydana gelmiş olan Tor Browser deep web gibi sitelere giriş için de kullanılmaktadır. Bu tarayıcı Peki Tor Browser güvenilir mi? Özellikleri neler?

Tor Browser, internette gizlilik ve anonimlik sağlamak için kullanabileceğiniz tarayıcılardan biridir. Tor ağı sayesinde internette anonim şekilde gezinebilir ve IP adresinizi gizlemiş olursunuz. Bu sayede internette gezinirken takip edilmeniz veya verilerinizin toplanması engellenir. Tor Browser özellikle internette özgürce dilediği bilgiye erişmek isteyen ve gizliliklerini koruma konusunda temkinli olmak isteyen kullanıcılar için idealdir.

📈 Gizlilik koruması Yüksek derecede gizlilik
🍿 Platformlara erişimNetflix, HBO, Disney Plus, Amazon Prime Video ve daha birçoğu
💰 FiyatSınırsız ve ücretsiz erişim
🖥️ Sunucu & KonumSunucu sınırı yok
👍 CihazTüm cihazlarda erişim
🚀 GüvenilirlikYüksek derecede

Tor Browser kullanımı kolay ve tamamen ücretsizdir. Tor indir diyerek kolayca kurulumunu da gerçekleştirebilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey ise resmi Tor Project web sitesini ziyaret edip kurulum dosyasını indirmektir.

O halde ilk sorumuz ile başlayalım Tor Browser nedir? Tor güvenilir mi?

Tor Browser Nedir?

Tor Browser; kullanıcıların çevrim içi gizliliğini korumalarını ve internette anonim bir şekilde gezinebilmelerini sağlayan çok katmanlı şifrelemeye sahip bir tarayıcıdır. Tor Project, 2006 yılında kar amacı gütmeyen bir ABD kuruluşu çatısı altında tamamen açık kaynaklı bir kod olarak çıkmıştır. Tor Tarayıcı kullanarak internette dilediğiniz içeriğe anonim olarak ulaşabilirsiniz.

Dark web için Tor Browser kullananların sayısı oldukça fazla olsa da yalnızca bunun için değil birçok ülkenin engellerini aşabilme konusunda da başarılı bir tarayıcıdır. Elbette Tor ağını kullanarak Tor Browser‘da gezinmek normal bir ağa göre daha yavaş bir internet hızı elde etmenize neden olur.

Çünkü çok katmanlı şifreleme oluşabilmesi için arka tarafta birçok yönlendirme gerçekleşir. Tıpkı vpnde de olduğu gibi internete doğrudan bağlanmadığınız sürece zaten internet hızınızda yavaşlamanın olması normaldir. Zaten ilerleyen bölümlerde de Tor Browser nasıl kullanılır diye detaylı olarak inceleyeceğiz.

Tor ve VPN Farkı Nedir?

Tor ve VPN internette anonim gezinebilmek ve yasaklı olan sitelere erişebilmek için kullanılan yazılımlardır. Fakat her iki yazılım da farklı yöntemlerle çalışmakla birlikte farklı özelliklere de sahiptir.

Tor ve VPN arasındaki farklar;

 • Çalışma şekli; Tor Browser internet trafiğinizi birçok farklı noktadan geçirerek anonim hale getirir. Böylelikle siz internete bağlandığınızda birçok IP adresi, konum ve bilgi aynı anda görüneceği için kimliğiniz tespit edilemez. Vpn ise internet trafiğinizi şifreleyerek direkt olarak sunucuya bağlar.
 • Hız; Tor birçok farklı noktadan geçtiği için daha yavaş bir internet kullanmanıza neden olurken en iyi vpnler arasından birini tercih ederseniz vpn programları oldukça hızlı ve güvenli şekilde internet kullanabilmenize imkan tanır.
 • IP adresi; Tor IP adresinizi gizler fakat VPN IP adresinizi değiştirir. Her iki yöntemde de kimliğinizi gizlemiş olursunuz.
 • Yasallık; Tor yasal olmayan faaliyetler konusunda kontrol edilememektedir bu nedenle de güvenilirlik konusunda sıkıntılar yaşayabilirsiniz. VPN ise genellikle sözleşmelere tabi ve yasal bir işleyişe sahiptir.
 • Güvenilirlik; Tor anonimlik konusunda daha iddialı olsa da hem hız hem de güvenilirlik bakımından vpn daha sonuçlara sahiptir. Çünkü vpn internet trafiğinizi şifreler bu sayede de verileriniz olduğu gibi aktarılmamış olur.

Sonuç olarak Tor ve VPN arasındaki fark işleyiş şekli ve birkaç özellikten ibarettir. Her iki yazılım da kullanıcı gizliliğini sağlamak ve erişim engeli olan içeriklere erişebilmek için kullanılmaktadır. Eğer devlet gözetiminden kaçınmak gibi bir amacınız varsa yavaş internet hızına rağmen Tor; güvenli ve hızlı bir internet ile yasaklı sitelere giriş yapmak istiyorsanız vpn kullanabilirsiniz.

Tor Browser Güvenli Mi?

tor browser güvenilir mi

Tor Browser (The Union Router) kullanışlı ve güvenli bir tarayıcıdır. İnternette anonim şekilde gezinebilmek isteyen kullanıcılar için tasarlanmış Tor özellikleri ve yüksek gizliliği sayesinde internet kullanıcı tarafından da sıkça tercih edilir.

Tor Browser güvenli mi diye sorular alıyorum. Tor verilerinizi şifreli olarak birden fazla sunucu aracılığı ile gönderir. Bu sayede internet trafiğiniz ve kimliğiniz tespit edilemez hale gelir.

Özetle; Tor internette anonim gezinebilmenizi sağlayan güvenli bir tarayıcıdır. Fakat devlet tarafından düzenlemelere tabi olmadığı için Tor Browser’da karşılaştığınız içeriklere oldukça dikkat etmelisiniz. Eğer hem yüksek hız ve gizlilik hem de daha güvenilir bir yöntem istiyorsanız güvenli vpn programları işinize daha çok yarayacaktır.

Özellikleri Neler?

Tor Browser özellikleri aşağıdaki gibi listelenebilir;

 • Çerezleri engelleme; Tor Browseer çerezleri ve diğer görüntüleme araçlarını engelleyerek internette dilediğiniz gibi gezinebilmenizi sağlar.
 • Verileri şifreleme; Tor internetteki trafiğinizi şifreleyerek verilerinizin üçüncü taraflar ile paylaşılmasını ve izlenebilmesini engeller.
 • Tarama geçmişi temizleme; Tarayıcı geçmişiniz Tor Browser tarafından otomatik olarak silinir. Böylece internette kalıcı izler bırakmamış olursunuz.
 • Açık kaynaklı yazılım; Tor Project adı altında faaliyete açılan Tor, açık kaynaklı bir yazılım olduğu için gizlilik ve güvenlik açısından detaylı olarak incelenebilmektedir.
 • IP adresi gizleme; Tor Browser kullanırken Tor ağı üzerinden internete erişim sağlanır böylelikle IP adresiniz gizlenmiş ve verilerinizin toplanması engellenmiş olur.

Özetle; Tor Browser kullanıcıların gizliliğini sağlama konusunda en başarılı programlardan biridir.

Tor Browser Kullanmak Yasak Mı?

Türkiye’de Tor Browser kullanmak yasak değildir. Fakat bazı ülkelerde erişim engeli getirilmiş web siteleri mevcuttur. Bu gibi ülkelerde Tor Browser kullanarak web sitelerine giriş yapmak yasak olabilir. Buradaki mantık torrent kullanımı ile aynıdır. Bunlara örnek olarak; siber suçları işlemek, yasadışı içerik paylaşmak veya dolandırıcılık yapmak gibi faaliyetler yasaktır. Tor ağının sağladığı gizliliği yasadışı faaliyetleri yürütmek için kullanmak cezai yaptırımlar doğurabilmektedir.

Tor ağı kullanmak yasal olsa da bazı ülkelerde kısıtlamalar bulunabilir. Örneğin Kuzey Kore, Endonezya vb. ülkelerde Tor kullanımı yasak olabilir veya sınırlandırılabilir. Bu nedenle, Tor kullanımının yasal olup olmadığı konusunda ülkenizdeki yasaları kontrol etmeniz önerilmektedir. Gelişmiş ülkelerde ve Türkiye’de Tor Browser kullanmak tehlikeli veya suç değildir.

Tor Nasıl Kurulur?

Tor Browser anonimliliğinizi sağlamak için kullanabileceğiniz yüksek gizlilik sunan tarayıcılardan biridir.

Tor Browser kurmak için şu adımları izleyebilirsiniz;

 • Tor Browser’ı resmi web sitesinden (https://www.torproject.org/download/) ücretsiz olarak indirin.
 • Karşınıza çıkan ekrandan işletim sisteminizi (MacOS, Linux, Windows..) seçin.
 • Tor Browser’ı hangi dilde kullanmak istiyorsanız dil tercihinizi yapın.
 • Tor indirme başlayınca indirilen dosyayı cihazınıza kaydedin.
 • Yükleme tamamlanınca Tor Browser’ı açın ve Connect düğmesine tıklayarak otomatik bağlantı kurulana kadar bekleyin.
 • Bağlantı kurulduktan sonra Tor Browser kullanmak için Start Tor Browser‘ı seçin.
 • Bu işlemlerden sonra anonim olarak web sitelerine giriş yapabilirsiniz.

Tarayıcı geçmişinizin otomatik olarak silinmesi için Tor gizli sekme özelliğini kullanmayı unutmayın.

Aradığınız web sitesine girdiğinizde Tor sayesinde verileriniz şifrelenecek ve birden fazla sunucu tarafından özel olarak yönlendirilecektir. Tor kullanırken yasa dışı eylemler gerçekleştirmeyin. İşiniz bittikten sonra Tor Browser‘ı kapatın.

Tor ile Film İndirme Nasıl Yapılır?

Tor Browser kullanarak film indirmek için ilk olarak Tor’u bilgisayarınıza kurmalısınız. Tor Browser’ı indirdikten sonra giriş yaparak Connect yazan yere tıklamalısınız. Bağlantınız kurulduktan sonra internette artık özgürsünüz. Anonim olarak film, müzik ve daha birçok içeriği indirebilirsiniz.

Erişim engeli olan web sitelerine Tor ile giriş yapma konusunda sıkıntı yaşıyorsanız ücretsiz vpn uygulamaları içinden birisini kullanarak dilediğiniz web sitesine giriş yapabilirsiniz.

Tor Sistemi Nasıl Çalışır?

Tor Browser internet trafiğinizi başkalarına göstermemek için verilerinizi birçok farklı ağ geçidinden geçirerek kimliğinizi gizler. Tor sistemi itibariyle internetteki verilerinizin izlenmesini engellemek için birçok yönlendirme ile çalışır. Bu sistem sayesinde kullanıcılar da internette güvenli ve anonim olarak gezinebilmektedir. Buna ek olarak erişim engeli olan web sitelerine de girilebilmektedir.

Örneğin bir çocuğunuzun olduğunu farz edelim ve çocuğunuz bir oyun sitesine girmek istiyor. Bu oyun sitesi ise bulunduğunuz ülkede engelli durumda. Çocuğunuz da Tor Browser kullanarak çocuğunuz bu oyunlara erişebilir. Böylelikle çocuğunuz Tor’a bağlandığı andan itibaren internetteki trafiği şifrelenerek çocuğunuzun verileri gizlenmiş olur.

Normalde Tor Browser veya VPN kullanmadan bu web sitelerine erişmek isterseniz cezai yaptırımlar ile karşılaşabilirsiniz. Tor Browser veya VPN gibi yazılımlar ise kurdukları bu sistem sayesinde internetteki verilerinizin izlenmesini engeller. Böylelikle dilediğiniz web sitesine veya içeriğe erişebilirsiniz.

Tor Browser Benzeri Programlar Arayanlar için En İyi 6 VPN

Tor Browser benzeri programlar arıyor fakat daha hızlı bir internet kullanmak istiyorsanız en iyi vpnler arasından birini tercih ederek bu sorununuzu çözebilirsiniz. Vpn programları; verilerinizi şifreler ve farklı konumlardaki sunuculara bağlanarak IP adresinizin farklı görünmesini ve kimliğinizin tespit edilememesini sağlar.

Tor Browser ve vpn arasındaki fark; vpn uygulamaları veya programlarının daha hızlı ve daha güvenli bir işleyişe sahip olmasıdır. Üstelik en iyi vpn programları arasından birini kullanırsanız yasaklı sitelere giriş konusunda tüm engelleri aşabilirsiniz.

Tor benzeri programlar arayanlar gelin sizin için en iyi 8 vpn programı hangisi birlikte inceleyelim.

1.Zenmate

1

zenmate vpn

30 gün boyunca ücretsiz deneme imkanı

%100 kayıt tutmama politikası

74’ten fazla ülkede 3600 sunucu

Sınırsız cihaz desteği

DNS Sızıntı Koruması ve Kill Switch özelliği

9.7

EN İYİ

$69,99

$1,51’dan

başlayan fiyatlarla

Zenmate VPN‘in sunduğu Kill Switch ve DNS Sızıntı Koruması sayesinde Tor Browser kullanmadan da internette anonim olarak gezinebilirsiniz. Zenmate VPN en iyi vpnler arasında yer alan ve coğrafi engelleri aşmada en başarılı vpn uygulamalarından biridir. Sınırsız cihaz desteği ve 3600’den fazla sunucu desteği sayesinde Zenmate vpn kullananlar tüm cihazlarında anonim olarak internette gezinme imkanı bulurlar.

Zenmate vpn güvenli ve hızlı internet deneyimi isteyen kullanıcılar için ayda yalnızca $1,51 ile bunu sunan nadir vpn programları arasında yer alır.

2.Surfshark

2

30 gün boyunca ücretsiz deneme imkanı

95 ülkede birçok farklı sunucu

Sınırsız cihaz desteği

Android’de GPS koruması

CleanWeb Reklam Engelleyici

9.5

EN İYİ

$85,99

$2,49’dan

başlayan fiyatlarla

Surfshark VPN de sektördeki en güvenilir vpn programları arasında yer almaktadır. Birçok vpn uygulaması ile kıyaslandığında Surfshark’ı ayrıcalıklı kılan özellikleri ile karşılaşırsınız. Bunlardan en önemlileri; CleanWeb Reklam Engelleyici, Android GPS koruması, sınırsız cihaz desteği, farklı konumlarda birçok sunucu imkanı sıralabilir.

Surfshark aynı zamanda en hızlı vpn bağlantısı sunan programlardan biridir. Tor Browser android veya ios için kullanmayı düşünenler bun yerine mobil cihazlar için ücretsiz vpn programlarını tercih edebilirler. Hem daha hızlı hem daha güvenlidir.

3.NordVPN

3

nordvpn

30 gün boyunca ücretsiz deneme ve para iade garantisi

59 ülkede 5500+ sunucu

Kayıt tutmama politikası

Kill Switch özelliği

Çoklu cihaz desteği

9.3

EN İYİ

€45,99

€3,49’dan

başlayan fiyatlarla

Siber güvenlik yazılımları denildiğinde ilk akla gelen markalardan biri olan Nord VPN ve antivirüs olmak üzere sektörde en iyi hizmeti sunanlardan biri. Kill Switch özelliği sayesinde bağlantınızda yaşanan kopukluk gibi durumlarda kendinizi ve gizliliğinizi garanti altına alabiliyorsunuz. Bunun yanı sıra Nord VPN’i diğerlerinden ayıran en önemli özellik ise kayıt tutmama politikasıdır.

Ücretsiz vpnler söz konusu olduğunda genellikle günlük internet trafiğinizi kayıt altına alır ve üçüncü taraflar için paylaşırlar. Bu verileri toplayabilmek için de ücretsiz olmaları gerekir. Fakat Nord VPN güvenli mi diye tereddüt etmenize gerek olmayan yüksek güvenilirlik vaat eden vpn programlarından biridir. Tor Browser ile deep web giriş yapmak istiyorsanız bunun yerine yüksek güvenilirlikli vpn kullanarak daha hızlı bir internet deneyimi elde edebilirsiniz.

4.Avast

4

avast vpn

7 gün boyunca ücretsiz deneme ve para iade garantisi

35 ülkede 700+ sunucu

Kayıt tutmama politikası

Parola sızıntı denetleyicisi

Kill Switch özelliği

9.0

EN İYİ

$59,69

5,99 TL’den

başlayan fiyatlarla

Avast VPN de daha önce adını sıkça duyduğumuz antivirüs yazılımlarına sahip olan Avast’ın ürünüdür. Bu vpn programı diğerlerinden ayrıcalıklı olarak Parola Sızıntı Denetleyicisi adında bir özelliğe sahiptir. Böylelikte internet trafiğinizin akışı sırasında girdiğiniz şifrelerin koruma altında olmasını sağlar.

Peki Avast vpn güvenli mi diye merak ediyor olabilirsiniz. Avast güvenilir vpn programları arasında ilk sıralarda yer alır. 35 farklı ülkede 700‘ü aşkın sunucusu sayesinde hızlı bir şekilde internet erişimi sağlayabilirsiniz.

Avast TL ile ödeme alan 2023 en uygun fiyatlı vpn programları arasında yer almaktadır. Yalnızca 5,99₺ ödeyerek Tor Browser kullanmanıza gerek kalmadan güvenilir bir şekilde internette gezinebilirsiniz.

5.Kaspersky

5

30 gün boyunca ücretsiz deneme ve para iade garantisi

24 ülkede 300+ sunucu

Kayıt tutmama politikası

Kill Switch özelliği

Çoklu cihaz desteği

8.7

HARİKA

45,95TL

33,49 TL’dan

başlayan fiyatlarla

Kaspersky VPN platformlara giriş konusunda en başarılı ve tüm coğrafi engelleri aşabilen vpn programları arasında yer alıyor. BBC iPlayer, Youtube ve Netflix’in yurtdışı platformlarına erişim sağlamak isteyen kullanıcılar için Kaspersky vpn kullanmak ideal bir seçenek diyebiliriz.

Kayıt tutmama politikası ve sunduğu güvenilirlik özellikleri sayesinde sektörde adından emin olduğumuz vpn önerileri arasında Kaspersky yer almakta. TL bazlı ödeme yapabiliyor olmak ve Torrent giriş için sorun çıkarmaması Kaspersky’i diğer vpn markalarından ayıran bazı özellikler arasında. 24 farklı ülkede 300’ü aşkın sunucu ile yüksek hızda internet kullanmak isteyenler için ayda 33,49₺ ödeme ile Kaspersky yasaklı sitelere güvenli giriş imkanı sunuyor.

6.Express VPN

6

express vpn

30 gün boyunca ücretsiz deneme imkanı

95 ülkede birçok farklı sunucu

Sınırsız cihaz desteği

Android’de GPS koruması

CleanWeb Reklam Engelleyici

7.5

ÇOK İYİ

$85,99

$6,67’dan

başlayan fiyatlarla

En iyi vpn uygulamaları arasında yer alan Express VPN de Tor Browser kullanmanıza gerek kalmadan özgür bir internet kullanıcısı olabilmenizi sağlamakta. GPS Koruması ve CleanWeb Reklam Engelleyici gibi özellikler de sunan Express VPN, 95 ülkede birçok farklı sunucu sayesinde en hızlı vpnler arasında yer alıyor. Üstelik sınırsız cihaz desteği ile de tek vpn paketi ile onlarca cihazda kullanabiliyorsunuz.

Express VPN’i diğer vpn tavsiyeleri arasından ayıran en önemli özelliği; platformlara erişim konusu. Örneğin kimi ülkelerde Netflix veya başka dijital platformlara bazı içerikler ücretli olarak gelebiliyor. Sizler de bu içerikleri ücret vermeden izlemek istiyorsanız Express vpn ile coğrafi engelleri aşarak dilediğiniz ülkenin sunucusuna bağlanıyor ve ücretsiz şekilde izleyebiliyorsunuz.

Express VPN ile Tor indir demenize gerek kalmadan dilediğiniz ülkenin içeriklerine ücretsiz olarak erişebilirsiniz. Sadece $6.67 ile bu imkandan faydalanabilirsiniz.

mete enginsoy

Leave a Comment