Anasayfa » En İyi VPN'ler » Thunder VPN

Thunder VPN

1.

thundervpn güvenilir mi

30 gün boyunca ücretsiz deneme imkanı

Web eklentisi hizmeti

Sınırsız bant genişliği

%100 ücretsiz hizmet politikası

7,0

EN İYİ

$69,99

başlayan fiyatlarla

$4,17’dan

Thunder VPN, merkezi Arkansas olan SigLab isimli bir firma tarafından hayata geçirilmiştir. Google Play’de 50 milyondan fazla indirmesi olan Thunder VPN, ücretsiz vpn hizmeti sunduğu için de bu kadar çok tercih edilmekte. Yalnızca android vpn uygulaması olarak kullanılabilen Thunder vpn, 2014 yılından bu yana faaliyet göstermekte olan ve konumu itibariyle ABD ilkeleri altında faaliyet göstermektedir.

Bir VPN hizmeti tercih ederken kullanıcıların bakması gereken ilk husus; gizlilik politikaları ve protokol seçenekleriyken ne yazık ki söz konusu ücretsiz vpnler olduğunda gizliliğimizden kolayca vazgeçiyoruz. Ama unutmayın ki güçlü protokollere sahip olmayan VPN servisleri kullanıcı verilerinin korunması konusunda da gereklilikleri yerine getirmiyordur.

Thunder vpn; düşük hız ve yetersiz gizlilik politikaları ile bilinen ücretsiz bir vpn programıdır. Şifrelemesi asgari düzeyde ve Netflix vpn gibi işlevlere de sahip değildir. Engelleri aşma konusunda da yetersiz kalan Thunder VPN ücretsiz olması dışında pek de bir avantaja sahip değildir.

O halde ilk olarak Thunder VPN nasıl sorusundan başlayarak Thunder VPN incelemesi yapalım.

Thunder VPN Nedir?

Thunder VPN free plana sahip olmasıyla bilinen android için ücretsiz vpn uygulamaları arasında yer alır. Fakat her zaman dediğim üzere çevrimiçi gizlilik elde etmek amacıyla vpn kullanımı yaparken, gizlilik konusunda net bilgiler sağlamayan firmalara karşı temkinli olmalısınız. Yoksa VPN kullanmanızın hiçbir anlamı kalmaz.

Kimi kullanıcılar Thunder VPN gibi bedava vpn markası görünce onu seviyor hemen kullanmaya başlıyorlar. Fakat bir uygulama/eklenti bedava sandığınızda muhtemelen en değerli verilerinize izin vermeniz için ücretsiz sunuluyordur. Yani kullanıcı verileriniz karşılığında ücretsiz hizmet almış oluyorsunuz. Yıllardır Facebook’un bedava olma nedeni de budur.

%100 Ücretsiz Hizmet; Thunder VPN piyasaya çıkmasından bu yana her zaman ücretsiz bir vpn hizmeti olmuştur. %100 ücretsiz hizmet politikası ile çalışan bu VPN sayesinde kullanıcılar yıllardır cihazlarından bedava vpn uygulaması kullanabilmektedir. Fakat gizliliğiniz söz konusu olduğunda ücretsiz bir VPN’den çok daha fazlasına ihtiyacınız olduğunu şiddetle belirtmeliyim.

Sınırsız Bant Genişliği; Thunder VPN sınırsız bant genişliği sunduğu ve ücretsiz vpnler arasında yer aldığı için kullanıcılar tarafından çokça tercih edilmektedir. Günlük kota veya sınırlandırma gibi engellerle karşılaşmazsınız.

Thunder VPN’i öne çıkaran özellikleri ne yazık ki bu kadar. Söz konusu bir VPN olduğunda verilerinizin toplanıp, üçüncü taraflarla paylaşılmasına neden olabilecek hizmetlerden kaçınmalısınız. Yani sonuç olarak VPN ne işe yarar dediğinizde cevabının “çevrimiçi gizlilik sağlamak ve engelsiz erişimden faydalanmak” olduğunu hepimiz biliyoruz.

O halde sırf ücretsiz olduğu için verilerimizi paylaşma konusunda bu kadar rahat olmamalıyız. Her şeyin dijitalleştiği bir dönemde veri gizliliğimize eskisinden daha çok önem vermemiz gerektiğini düşünüyorum. Bu nedenle benim tercihim ücretsiz vpn kullanmaktansa ayda cüzi ödemelerle en iyi vpnler arasından birini kullanmak. En azından ilerde başınız ağrımaz.

Peki Thunder VPN özellikleri bakımından nasıl? Olumlu-olumsuz tüm yanlarıyla birlikte inceleyelim.

Thunder VPN Güvenli Mi?

Thunder VPN ücretsiz ve sınırsız bant genişliği sunsa da güvenilirlik kriterlerine uymamaktadır. Fakat diğer ücretsiz vpnler gibi Thundervpn free sürümünde günlük veri sınırı koymadığı için kullanıcılar Thunder VPN indirme konusunda tereddüte bile düşmezler. Fakat Thunder VPN, sizlere dilediğiniz gibi gezinebilme hakkı verirken verilerinizin açığa çıkmasına neden olur. Hatta kullanıcı verilerini üçüncü taraflar ile paylaştığı da gizlilik politikalarından anlaşılıyor. ThunderVPN ücretsiz olarak sunulma nedeni de budur.

Özetle; Thunder VPN kullanımı güvenli değildir. Şifreleme protokolleri zayıf, Kill Switch özelliği yok ve günlük kayıt tutma politikası da cabası. Bu nedenle güvenli bir bağlantı elde etmek istiyorsanız Thunder vpn iyi bir seçenek değildir.

Thunder VPN Nasıl Kullanılır?

Thunder VPN telefonunu, tabletinize kolaylıkla indirip kullanabileceğiniz ücretsiz vpn programlarından biridir. Fakat ücretsiz vpn olduğu için hiçbir özelliğine bakmadan indirmemelisiniz. Öncelikle bir vpn hizmeti alacağımızda hepimiz kullanıcı verileri, gizlilik, protokoller ve daha birçok farklı konu hakkında bilgi sahibi olmak isteriz, istemeliyiz de. Fakat Thunder VPN sitesi bu konularda bilgi sağlayacak şekilde hazırlanmamış.

Google Play ve Chrome eklenti sayfalarının da baştan savma bir şekilde özensiz olarak hazırlandığını düşünüyorum. Google Play’de 50 milyon kullanıcısı olan devasa bir VPN’in daha profesyonel ve bilgi verici bir sitesi olabilirdi. Fakat yetersiz bilginin nedeni aslında sunabilecekleri gizlilik politikaları ve ayrıcalıklı özellikleri olmamasından da kaynaklanıyor olabilir.

Thunder vpn android arayüzü bakımından ise güzel ve kullanışlı bir deneyim sunuyor. Kullanımı kolay ve sorunsuz. Fakat sizin vpn kullanma amacınız ne? Öncelikle bu soruya cevap vermelisiniz.

Çünkü Thunder VPN’in Kill Switch özelliği sunmuyor. Yani Thunder VPN’i kullanırken vpn bağlantınız koptuğunda siz bunu fark edene kadar gizliliğiniz tehlike altında olmaktadır. Bunun yanı sıra kullanıcı verileri konusunda da hiçbir güvenlik önlemine sahip değiller. Aslında Thunder vpn indir diyip giriş yaptıktan sonra artık verilerinizin üçüncü taraflarla paylaşılabilmesini de onaylamış oluyorsunuz.

Sunucu & Konum

Hızlı vpn hizmeti istiyorsanız bir VPN’in ne kadar konumda ne kadar sunucuya sahip olduğuna bakmalısınız. Elbette bununla birlikte ne kadar çok kullanıcısı varsa bağlantınız da o kadar yavaşlayacaktır.

Thunder VPN ücretsiz bir vpn olduğu için indirme sayısı devasa rakamlara ulaşmış ve sunucu sayısı ise yalnızca 9 farklı konum olarak belirlenmiştir. Bu iki bilgiye baktığımızda Thunder VPN’in 50 milyon kullanıcı ve bu kadar az sunucu ile hızlı bir vpn hizmeti vermesi zor gibi gözüküyor.

Cihazlar

Thunder VPN yalnızca android için kullanılabilmektedir. Bu nedenle Thunder VPN’i IOS cihaza sahip olanların indirebilmesi mümkün değildir. Android vpn uygulamaları arasında ücretsiz hizmet verenlerden birkaçıdır.

Thunder VPN hangi cihazlarda kullanılabiliyor?

Android

Thunder VPN Ne İşe Yarar?

Thunder VPN; BBC iPlayer engellemesini kaldırabilmeye yarayan ücretsiz vpn programları arasında yer alır. Fakat Netflix, HBO gibi diğer sitelerin engellerini aşamaz ve coğrafi kısıtlamalara takılır.

Bu nedenle Thunder VPN İngiltere sunucusunda iyi bir hizmet verse de engelleri kaldırma konusunda pek de başarılı değildir.

Bunun yanı sıra Thunder vpn torrent için de uygun değildir. Çünkü kullanıcı verileri kayıt altına alınır ve Torrent indirmeleri için güvenilirliğinizi tehlikeye atar.

Yalnızca 8 farklı ülkede açıklanamayan IP adresleri ile hizmet veren bu vpn programı, ücretsiz android vpn arayanlar için bir seçenek olabilir. Fakat ne coğrafi kısıtlamaları aşmada ne de gizlilik konusunda en iyi vpnler arasında yer alamayacak düzeyde hizmet sunar.

Nasıl Kurulur?

Thunder VPN için herhangi bir kurulum gerekmiyor. Google Play’e girip herhangi bir uygulamayı nasıl indiriyorsanız o şekilde indirebilirsiniz. Thunder VPN kurulumu için ise yapmanız gereken tek şey üyelik gerçekleştirmek. Üyeliğinizi tamamladıktan sonra Thunder VPN hizmetini aktif edip dilediğiniz gibi kullanabiliyorsunuz.

Thunder VPN Chrome Eklentisi Var Mı?

Thunder vpn chrome için ücretsiz bir vpn eklentisi sunmaktadır. Sınırsız bant genişliği sayesinde Thunder vpn ile erişim engeli olan yasaklı sitelere giriş yapabilirsiniz. Fakat Thunder vpn gizliğinizi sağlamak için tercih edeceğiniz vpn eklentileri arasında yer almamalı. Birçok sızıntı testinde başarısız olmuş ve coğrafi kısıtlamaların çoğunu ise aşamamıştır.

Destek & Müşteri Hizmetleri

Thunder VPN’in Canlı Destek gibi bir özelliği ne yazık ki bulunmuyor. Fakat vpn uygulamaları zaten genellikle canlı destek sunmadığı için bu durumu yadırgamadım.

Bir sorun ile ilgili Thunder müşteri hizmetlerine ulaşmak istediğimde ise e-mail ile bu işlemi gerçekleştirmem gerektiğini öğrendim. Mail ile ulaşırken dikkatimi çeken garip bir durum oldu. Thunder VPN bir firma olmasına rağmen kurumsal e-posta değil gmail kullanıyordu. Açıkçası şimdiye kadar böyle bir duruma daha önce rast gelmemiştim.

E-mailime de geç dönüş yapmalarına rağmen teknik anlamda bilgi sağlayamadılar. Bu nedenle hem kendi deneyimlerimden hem de diğer Thunder VPN yorumları üzerinden sonuca varacak olursam müşteri desteği yeterli düzeyde değil.

Yorum& Değerlendirme

Thunder VPN yorumlar nasıl diye baktığımda ücretsiz ve sınırsız bir VPN sunduğu için kullanıcıların çoğu tarafından sevildiğini görmekteyiz. Fakat işin iç yüzünü bilen bazı kullanıcılar ise ağ yavaşlığı ve gizlilik konusunda bazı eleştirilerde bulunmuş.

Gerçi ücretsiz vpnler zaten genel olarak aynı prensip ile çalıştığı için gizlilik konusuna aşinayız. Fakat Thunder VPN’in ekstra kalabalık bir müşteri kitlesinin ve çok az sayıda konumda bulunmasının hız konusunda büyük bir sorun yarattığını söyleyebilirim.

Thunder VPN Ne Kadar?

Thunder VPN, 2014 yılından itibaren faaliyet gösteren ve %100 ücretsiz hizmet politikasıyla çalışan bir vpndir. Bu nedenle hiçbir maliyet ödemeden Thunder VPN kullanabilirsiniz.

Thunder VPN Ücretsiz Mi?

Thunder vpn tamamen ücretsiz vpn programlarından biridir. Faaliyete geçmesinden bu yana %100 bedava hizmet politikası ile tüm kullanıcıların erişimine açıktır. Fakat ücretsiz olmasının yanı sıra güvenlik konusunda en şüpheli vpn uygulamalarından da biridir. Hiçbir gizlilik politikasını uygulamıyor olması ve kullanıcı verilerini üçüncü taraflar ile paylaşması bu vpn programını tercih etmememizi gösteren önemli noktalar arasında.

Genel Görüş

Thunder VPN yalnızca android cihazlarınıza ücretsiz vpn olarak indirebileceğiniz avantajlı bir hizmet. Fakat erişim engelinden kurtulmak dışında bir ayrıcalık sunduğunu düşünmüyorum.

Yalnızca 5 farklı cihaza kadar destekleyen Thunder VPN, farklı cihazlarda da kullanım olanağı tanımıyor. Sunucu yetersizliği, şaibeli gizlilik politikası, amatör görünüm ve alternatif paketlerin olmaması nedeniyle Thunder VPN benim tercihlerim arasında yer almıyor.

Fakat amacınız erişim engeline takılmadan bir siteyi ziyaret etmekse bu konuda Thunder VPN size sıfır maliyetle yardımcı olabilir.

Thunder VPN Artıları ve Eksileri Neler?

Thunder VPN Artıları

  • 30 gün boyunca ücretsiz deneme imkanı
  • Ücretsiz web eklentisi hizmeti
  • Sınırsız bant genişliği
  • %100 ücretsiz hizmet politikası

Thunder VPN Eksileri

  • IOS ve macOS kullanımına uygun değil
  • Gizlilik konusunda bazı şaibeler mevcut
mete enginsoy

Leave a Comment