Anasayfa » Blog » Proxy Nedir, Nasıl Kullanılır? | En Hızlı Proxy Sitesi 2023

Proxy Nedir, Nasıl Kullanılır? | En Hızlı Proxy Sitesi 2023

Yavaş internet hızlarından bıktınız ve çevrimiçi gizliliğiniz hakkında endişeleriniz mi var? Bir proxy sunucusu, aradığınız çözüm olabilir. Bu blog gönderisinde, proxy nedir ve proxy ne demek sorularına yanıt verirken aynı zamanda da ihtiyacınız olan en iyi proxy sitesini seçmeniz için güvenli önerilerde bulunacağım.  

Peki, proxy tam olarak nedir? Proxy, bilgisayarınız ile internet arasında aracı görevi gören bir sunucudur. Bir proxy aracılığıyla internete bağlandığınızda, IP adresiniz gizlenir ve çevrimiçi etkinliğiniz korunur. Proxy’ler ya da proxy siteleri, sık istenen web sayfalarını önbelleğe alarak ve bunları size daha hızlı sunarak internet performansını da artırabilir.

Çevrimiçi gizlilik ve güvenliğe öncelik veriyor musunuz? İnternet performansınızı iyileştirmek mi istiyorsunuz? Yoksa ikisinin bir kombinasyonunu mu istiyorsunuz? Bu üç faktörü göz önünde bulundurarak, çevrimiçi hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacak bir proxy site seçebilirsiniz.

Blogumda proxyler ve VPNler ile ilgili daha fazla içerik için bloğumdaki diğer yazılara da göz atmanızı tavsiye ederim. Proxy’lerin nasıl çalıştığıyla ilgili temel bilgilerden kendi proxy sunucunuzu yapılandırmak gibi daha gelişmiş konulara kadar her şeyi ele alacağız. İster yeni başlayan ister ileri düzey bir kullanıcı olun, bloğumda herkes için bir şeyler var.

Proxy Nedir?

Proxy hakkında detaylı bilgiler edinmek için en kapsamlı yazılardan brini okuduğunuza emin olabilirsiniz. Fakat Proxy hakkında detaylı bilgilere geçmeden önce sizlere proxy ne demek sorusunun yanıtını vermemin faydalı olacağını düşünüyorum.

proxy nedir nasıl kullanılır

Peki proxy nedir?

Proxy, bir istemci ile başka bir sunucu arasında aracı görevi gören bir sunucudur. Bir istemcinin diğer sunucularla dolaylı ağ bağlantıları kurmasına olanak tanır ve potansiyel olarak istemcinin erişim engellerini belli ölçüde kaldırmasına olanak tanır.

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere birkaç proxy türü vardır:

HTTP proxy: Bu proxy türü, HTTP isteklerini ve yanıtlarını işlemek için kullanılır. İçeriği önbelleğe almak, web trafiğini filtrelemek veya müşterinin IP adresini anonimleştirmek için kullanılabilir.

SOCKS proxy: Bu proxy türü, yalnızca HTTP’yi değil, her tür ağ trafiğini işlemek için kullanılır. Güvenlik duvarlarını atlamak veya başka şekilde kısıtlanmış bir ağdaki kaynaklara erişmek için kullanılabilir.

Transparan proxy: Bu proxy türü, kullanıcıların farkında olmadan trafiği kesmek ve değiştirmek için kullanılır. Genellikle içeriği önbelleğe almak veya web trafiğini filtrelemek için kullanılır.

Anonim proxy: Bu proxy türü, trafiği istemcinin gerçek IP’sini gizleyen bir sunucu üzerinden yönlendirerek istemcinin IP adresini anonimleştirmek için kullanılır.

Proxy’ler, aşağıdakiler başta olmak üzere çeşitli amaçlar için kullanılabilir:

  • Önbelleğe Alma: İnternetten içeriği önbelleğe almak için bir proxy kullanılabilir ve istemcilerin bu içeriğe daha hızlı erişmesine olanak tanır.
  • Filtreleme: Kötü amaçlı veya uygunsuz içerik ve yasaklı sitelere giriş gibi belirli web trafiği türlerini filtrelemek veya engellemek için bir proxy kullanılabilir.
  • Anonimleştirme: İstemcinin IP adresini gizlemek için bir proxy kullanılabilir ve internete erişirken bir düzeyde anonimlik sağlar.
  • Kısıtlamaları aşmak ya da yasaklı sitelere giriş: Belirli kaynaklara veya web sitelerine erişimi engelleyen güvenlik duvarlarını veya diğer kısıtlamaları atlamak için bir proxy kullanılabilir.
  • Yük dengeleme: Gelen trafiği birden çok sunucuya dağıtmak için bir proxy kullanılabilir, bu da yükü dengelemeye ve performansı artırmaya yardımcı olur.

Bununla birlikte, proxy’lerin sınırlamaları vardır. Bağlantıya gecikme ekleyebilirler ve yüksek hacimli trafiği kaldıramayabilirler. Ayrıca, bazı web siteleri ve sunucular bir proxy aracılığıyla erişimi engelleyebilir veya kısıtlayabilir. Bu nokta da anlaşılacağı üzere proxyler vpnler gibi çalışmaz. Bu nedenle proxylerden vpn gibi bir performans beklememelisiniz. Yani kısacası en hızlı proxy sitesi olduğunu iddia edenlenlerin vpn kadar performans göstermediğini söylesek yalan olmaz.

Genel olarak, bir proxy, ağ trafiğini yönetmek ve internete erişirken ek güvenlik ve gizlilik sağlamak için kullanışlı bir araçtır. Çeşitli bağlamlarda kullanılabilir ve birçok potansiyel faydası vardır, ancak sınırlamalarının ve potansiyel dezavantajlarının da farkında olmak önemlidir.

Proxy nedir, ne işe yarar sorusuna cevap verdiğimize göre proxy seçiminde dikkat edilmesi gereken hususları birlikte inceleyelim.

Proxy ya da VPN Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Proxy nedir konusunu anladığımıza göre sıra geldi proxy seçerken nelere dikkat etmemiz gerektiğine.

Bir proxy veya VPN kullanmak, çevrimiçi gizliliğinizi korumak için her zaman iyi bir fikirdir.

Bu hizmetler, internet bağlantınızı şifreleyerek ve trafiğinizi uzak bir sunucu üzerinden yönlendirerek, IP adresinizi ve konumunuzu web sitelerinden ve çevrimiçi izleyicilerden gizleyerek bir koruma katmanı sağlar.

Ancak, mümkün olan en iyi korumayı ve performansı aldığınızdan emin olmak için doğru proxy’yi ya da VPN’i seçmek önemlidir.

Bir proxy ya da VPN seçerken aşağıdaki faktörleri göz önünde bulundurun:

Hız: Yavaş bir bağlantı, özellikle video akışı yaparken veya büyük dosyalar indirirken sinir bozucu olabilir. Yüksek bağlantı hızları ve minimum gecikme süresi sunan bir hizmet arayın.

Güvenlik: İyi bir proxy veya VPN, verilerinizi bilgisayar korsanları ya da diğer kötü niyetli aktörler tarafından ele geçirilmekten korumak için güçlü şifreleme sunmalıdır.

HTTPS: HTTPS protokolünü kullanan bir proxy ya da VPN, kullanmayanlardan daha güvenlidir. Bu protokol, cihazınız ile proxy ya da VPN sunucusu arasında dolaşırken verilerinizi şifreler.

Gizlilik: Bir proxy ya da VPN kullanmanın birincil amacı çevrimiçi gizliliğinizi ve anonimliğinizi korumaktır. Göz atma etkinliğinizin günlüklerini tutmayan ve üçüncü tarafların çevrimiçi etkinliğinizi izlemesine izin vermeyen bir hizmet arayın.

Sunucu çeşitlendirmesi: Çok çeşitli sunucu konumları ve seçeneklerine sahip bir proxy ya da VPN, daha fazla içeriğe erişmenizi sağlar ve güvenlik tehditlerine karşı korunmanıza yardımcı olur.

Genel olarak, araştırmanızı yapmanız ve ihtiyaçlarınızı karşılayan ve ihtiyacınız olan koruma ve performans düzeyini sağlayan bir proxy ya da VPN seçmeniz önemlidir. Açıkçası proxy nedir anlattıktan sonra VPN’in daha güzenli olduğunu söylemeden geçmek istemiyorum.

En İyi Ücretsiz Proxy Siteleri Hangisi?

Proxy siteleri, çevrimiçi gizliliğinizi korumak ve erişim engelli sitelere giriş yapmak ve içeriğe erişmek için yararlı bir araç olabilir. Ancak, mümkün olan en iyi korumayı aldığınızdan emin olmak için güvenli proxy seçmek önemlidir.

Bir proxy sitesi seçerken aşağıdaki faktörleri göz önünde bulundurun:

  1. Güvenilirlik: Kanıtlanmış bir çalışma süresi ve güvenilirlik geçmişine sahip bir proxy sitesi arayın. Uygulama mağazalarındaki veya web sitelerindeki kullanıcı incelemeleri ve derecelendirmeleri, proxy performansının iyi bir göstergesi olabilir.
  2. Ücretsiz hizmet: Birçok proxy sitesi ücretsiz bir hizmet sunar, ancak bunların her zaman ücretli seçenekler kadar güvenilir veya güvenli olmayabileceğini unutmayın. Herhangi bir ücretsiz proxy sitesini kullanmadan önce dikkatlice araştırmak önemlidir.
  3. Sunucu seçenekleri: Çok çeşitli sunucu konumları ve seçeneklerine sahip bir en hızlı proxy sitesi, daha fazla içeriğe erişmenizi sağlar ve güvenlik tehditlerine karşı korunmanıza yardımcı olur.

Kişisel veya mali bilgiler isteyen herhangi bir proxy sitesini kullanırken dikkatli olmak da önemlidir. Bu tür hassas verileri isteyen herhangi bir siteden kaçınmak ve en güvenli ve en iyi vpn uygulamalarından birini kullanmak daha mantıklı bir çözümdür.

En iyi ve en hızlı proxy sitelerini bulmak için, kullanıcılar tarafından iyi değerlendirilmiş ve hız ve güvenilirlik konusunda iyi bir itibara sahip olan siteleri araştırın. Özel ihtiyaçlarınızı karşılayan bir site bulmak için farklı proxy sitelerinin özelliklerini ve fiyatlarını karşılaştırmak da yararlı olabilir.

Ben proxy kullanmanızı çok önermesem de olabilecek en hızlı proxy sitelerinin bir listesini oluşturdum.

Proxy SitesiHızıWeb Sitesi
Hidester7/10Web Sitesine Git
Hide.me7/10Web Sitesine Git
ProxFree6/10Web Sitesine Git
KProxy6/10Web Sitesine Git
Zalmos5/10Web Sitesine Git
En Hızlı Proxy Siteleri

Aşağıdaki listeden birini edinmeden önce mutlaka en iyi vpnler listeme de bir öz atmanızı şiddetle tavsiye ederim.

1. Hidester

Hidester: Hidester, kullanıcıların trafiklerini güvenli ve anonim bir ağ üzerinden yönlendirerek engellenen web sitelerine erişmelerine izin veren bir proxy sitesidir. IP adresini değiştirmek ve bağlantıyı şifrelemek için çeşitli seçenekler ve ayrıca IP adresi için belirli bir konum seçme yeteneği sunar.

2. Hide.me

Hide.me, trafiğini güvenli bir ağ üzerinden yönlendirerek kullanıcılara anonim gezinme sağlayan başka bir en hızlı proxy sitesidir. IP adresini değiştirmek ve bağlantıyı şifrelemek için çeşitli seçenekler sunar ve ayrıca kullanıcıların sosyal medya web sitelerinde engellenen içeriğe erişmesini sağlayan bir özellik içerir.

3. ProxFree

ProxFree, kullanıcıların trafiklerini güvenli bir ağ üzerinden yönlendirerek engellenen web sitelerine erişmelerini sağlayan basit ve kullanımı kolay en hızlı proxy sitelerinden birisidir. IP adresini değiştirmek ve bağlantıyı şifrelemek için çeşitli seçenekler ve ayrıca IP adresi için belirli bir konum seçme yeteneği sunar.

4. KProxy

KProxy, kullanıcıların trafiklerini güvenli bir ağ üzerinden yönlendirerek engellenen web sitelerine erişmelerini sağlayan en hızlı proxy sitelerinden birisidir. IP adresini değiştirmek ve bağlantıyı şifrelemek için çeşitli seçenekler ve ayrıca IP adresi için belirli bir konum seçme yeteneği sunar.

5. Zalmos

Zalmos, kullanıcıların trafiklerini güvenli bir ağ üzerinden yönlendirerek engellenen web sitelerine erişmelerini sağlayan en hızlı proxy sitelerinden birisidir. IP adresini değiştirmek ve bağlantıyı şifrelemek için çeşitli seçenekler ve ayrıca IP adresi için belirli bir konum seçme yeteneği sunar. Ayrıca, kullanıcıların video akışı web sitelerinde engellenen içeriğe erişmesine olanak tanıyan bir özellik içerir.

Proxy ve VPN Arasındaki Farklar Nelerdir?

Hem proxy hem de VPN (Sanal Özel Ağ), internet trafiğini üçüncü taraf bir sunucu üzerinden yönlendirmek için kullanılmaktadır. Ancak biraz farklı şekillerde çalışırlar ve farklı amaçlara hizmet ederler.

Proxy ve VPN arasındaki bazı önemli farklar şunlardır:

Trafik türü: Proxy genellikle yalnızca HTTP (Köprü Metni Aktarım Protokolü) trafiğini işlerken, VPN HTTP, HTTPS, FTP (Dosya Aktarım Protokolü) ve daha fazlası dahil olmak üzere birçok trafiği işleyebilir.

Şifreleme: Proxy trafiği şifrelemez, VPN ise tüm trafiği şifreler. Bu durumda vpn kullanıcıları internet ortamında verilerini korur ve anonim kalabilir. Kısacası VPN internet ortamında sizi daha güvenli hale getirir.

IP adresi: Proxy istemcinin IP adresini gizlerken, VPN istemciye yeni bir IP adresi atar. IP adreslerinin gizlemesi her zaman güvenli değildir. Bu nedenle proxyden VPN’den beklenen güvenlik düzeyini beklememek gerekir.

Konum: Proxy sunucusu genellikle belirli bir konumda bulunurken, VPN trafiği birden çok konumda bulunan sunucular aracılığıyla yönlendirebilir. Bu, bir VPN’nin daha fazla konum seçeneği sunmasına ve konum tabanlı kısıtlamaları potansiyel olarak atlamasına olanak tanır.

Bir proxy ve VPN’in nasıl kullanılabileceğine dair senaryolaştırılmış birkaç örnek vermek istiyorum.

Bir kullanıcı, kendi ülkesinde erişim engeli olan ya da yasaklı sitelere giriş yapmak istiyor. Engellemeyi atlamak için farklı bir ülkede bulunan bir proxy sunucusunu kullanarak erişimi sağlayabilirler.

Fakat trafik şifrelenmediği için ve IP adresleri web sitesi tarafından hala görülebilir. Bu durumda proxy sadece erişim engelini kaldırırken VPN hem erişim engelini kaldırır hem de online güvenliğinizi sağlamış olur

Farklı bir senaryodan bir örnek daha vereyim. Bir kullanıcı uzaktan çalışıyor ve şirketinin özel ağına güvenli bir şekilde erişmek istiyor. Ağa şifreli bir bağlantı kurmak ve aynı yerel ağdaymış gibi kaynaklara erişmek için bir VPN kullanabilir. Fakat bunu bir proxy ile yapması mümkün değildir.

Proxy ve VPN arasındaki farkları kısaca özetleyecek olursak bir proxy, HTTP trafiğini işlemek ve potansiyel olarak basit kısıtlamaları atlamak için kullanışlıdır. Fakat bir VPN daha çok yönlü ve güvenlidir, ancak eklenen şifreleme nedeniyle daha yavaş olabilir. Bu sorunu ortadan kaldırmak için ise ücretsiz vpnler yerine ücretli vpnleri tercih etmek en doğrusu olacaktır. Proxy ve VPN arasındaki seçim, kullanıcının özel ihtiyaçlarına ve gereksinimlerine bağlı olacaktır.

Free Proxy Ayarları Nasıl Yapılır?

Proxy kullanmanın birkaç yolu vardır. En kolay yollardan biri, site tabanlı bir proxy kullanmaktır. Web tabanlı bir proxy site ile, bir web sitesini ziyaret etmeniz ve erişmek istediğiniz web sitesinin URL’sini girmeniz yeterlidir. Proxy sunucusu daha sonra web sitesini sizin için getirecek ve web tarayıcınızda görüntüleyecektir.

Proxy kullanmanın başka bir yolu, bilgisayarınızı veya cihazınızı bir proxy sunucusu kullanacak şekilde yapılandırmaktır. Bu genellikle internet ayarlarınız aracılığıyla yapılır. Örneğin, bir Windows bilgisayarda Denetim Masası’na gidip “İnternet Seçenekleri”ne tıklayabilirsiniz. Oradan, “Bağlantılar” sekmesine ve ardından “LAN ayarları” düğmesine tıklayabilirsiniz. LAN ayarları penceresinde “Use a proxy server” kutusunu işaretleyebilir ve proxy sunucusunun adresini ve port numarasını girebilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Proxy nedir ve en hızlı proxy siteleri hangileridir öğrendiniz. Bu bölümde proxy siteleri hakkında en sık sorulan sorların kısa cevaplarını bulabilirsiniz.

Proxy Sitesi Nedir?

Proxy sitesi, kullanıcı ile internet arasında aracı görevi gören bir web sitesidir. Kullanıcının, kullanıcının IP adresini ve konumunu maskelemeye ve ek güvenlik ve gizlilik sağlamaya yardımcı olabilecek proxy sunucusu aracılığıyla web sitelerine ve internet kaynaklarına erişmesine olanak tanır. Bazı proxy siteleri, kullanıcının kendi bölgesinde engellenmiş olabilecek web sitelerine erişmesine de izin verir.

Proxy Ne Demek?

Proxy, bir aracıdır diyebiliriz. İnternet veya ağ üzerinden bir bağlantı kurmak için kullanılan bir ara sunucudur. Kullanıcının gerçek IP adresini gizlemek veya erişim engelleme olan web sitelerine erişim sağlamak gibi amaçlarla kullanılabilir. Ayrıca güvenlik ve gizlilik özellikleri de sunabilir. Fakat proxy sunucuları ücretsiz hizmet sağladığı için bu vaadi çoğunlukta yerine getirmezler.

VPN Proxy Midir?

VPN, proxy sunucusunun özel bir uygulamasıdır. Bağımsız bir proxy ağ trafiğini yönetirken, VPN iletilen verileri ek olarak şifreleyerek bunun ötesine geçer. Bu konuyu daha detaylı ele aldığım ‘VPN Nedir’ konulu blog yazıma göz atmanızı öneririm.

mete enginsoy

Leave a Comment