Anasayfa » En İyi VPN'ler » HolaVPN

HolaVPN

.

holavpn

Tamamen ücretsiz vpn

Tüm cihazları destekliyor

En hızlı vpn’ler arasında

Veri güvenliğini sağlamaz

Kullanımı önerilmez

%100 ücretsiz

HolaVPN, hem ücretsiz hem de Premium paketleri ile dünya genelinde 239 milyondan fazla kullanıcıya sahip VPN hizmetlerinden biridir. Ücretsiz vpnler arasında önemli bir yere sahip olan Hola VPN, sunduğu hizmetin yanı sıra güvenilirlik konusunda bazı şüpheleri nedeniyle sizlerin en çok sorduğu free vpn sağlayıcılarından biri oldu.

Ben de sizlere bir Hola VPN incelemesi yazabilmek adına bu VPN’in ücretsiz sürümünü denedim. Yazımda Hola VPN nasıl sorusunu tüm detaylarıyla cevaplayacağım.

Hazırsanız başlayalım!

Hola VPN Güvenli Mi?

Hola VPN, İnternet trafiğinizi gönüllüler tarafından yürütülen eşler arası düğümler ağı üzerinden yönlendiren ücretsiz bir VPN hizmetidir. Chrome, Firefox ve Opera için bir tarayıcı uzantısı ve Android ve iOS için bir mobil uygulama olarak mevcuttur. Hola VPN’in en önemli özelliklerinden biri, kullanıcıların bant genişliği ve bilgi işlem gücü gibi boşta kalan kaynaklarını diğer kullanıcılarla paylaşmasına izin vermesidir. Bu, hizmetin kullanıcılardan herhangi bir ücret talep etmeden yüksek hızlı, düşük gecikmeli bir VPN deneyimi sunmasını sağlar.

Hola VPN’in kullanımı ücretsiz olsa da, özel IP adresleri, gelişmiş güvenlik seçenekleri ve öncelikli destek gibi ek özellikler sağlayan Hola VPN Plus adlı ücretli bir sürüm de sunarlar.

Hola VPN, yıllar içinde ortaya çıkan bir dizi gizlilik ve güvenlik sorunu nedeniyle eleştirildi. Hizmetle ilgili temel endişelerden bazıları şunlardır:

Eşler arası yönlendirme: Hola VPN, İnternet trafiğini özel sunucular yerine gönüllüler tarafından yürütülen eşler arası düğümler ağı üzerinden yönlendirir. Bu, ağdaki diğer kullanıcıların IP adresinizi görebileceği ve potansiyel olarak İnternet etkinliğinizi izleyip günlüğe kaydedebileceği anlamına gelir. Ek olarak, eşler arası ağ merkezi bir kuruluş tarafından yönetilmediğinden, ağı kimin yönettiğini ve motivasyonlarının ne olduğunu bilmek zordur.

Güvenlik açıkları: Araştırmacılar, Hola VPN istemcisinde ve eşler arası ağda kötü niyetli aktörler tarafından yararlanılabilecek bir dizi güvenlik açığı keşfetti. Örneğin, 2015 yılında hizmetin başka web sitelerinde DDoS saldırıları başlatmak için kullanıldığı bildirildi.

Kaynakların kötüye kullanımı: Hola VPN, kullanıcıların bant genişliği ve bilgi işlem gücü gibi atıl kaynaklarını diğer kullanıcılarla paylaşmasına olanak tanır. Ancak bazı kullanıcılar, cihazlarının kendi bilgileri veya rızaları dışında başka web sitelerine saldırı düzenlemek için kullanıldığını bildirdi.

Veri toplama: Hola VPN, kullanıcının göz atma etkinliğiyle ilgili verileri toplar ve ortaklarla paylaşır

Hola VPN’in kullanımı ücretsizdir ve uygun bir seçenek gibi görünse de, hizmetle ilişkili potansiyel gizlilik ve güvenlik riskleri, onu hassas veya kişisel bilgiler için önerilmemektedir.
Güvenebileceğiniz ve verileriniz ile trafiğiniz üzerinde daha fazla kontrole sahip olabileceğiniz ücretli bir VPN hizmeti kullanmak her zaman daha iyidir.

Hola VPN Özellikleri Neler?

HolaVPN ücretsiz vpn uygulamaları/eklentileri arasında yer aldığı için dünyanın birçok yerinde tercih edilmektedir. Fakat her zaman dediğim üzere ücretsiz vpn hizmetleri kullanıcıların verilerini depolamadıklarını söyleseler de kayıt tutar ve çevrimiçi hareketlerinizi izlerler. E madem kullandığınız VPN tarafından verileriniz izlenip kayıt altına alınıyor, niye VPN kullanasınız?

İşte bu farkındalığa erişen ve her şeyin dijitalleştiği çağda gizliliğini korumaya çalışan internet kullanıcıları için de Premium paketler sunulmaktadır. Gelin HolaVPN özellikleri ve sunduğu ayrıcalıklar neler, birlikte inceleyelim.

holavpn indir
Hola VPN Nasıl?

Çoklu Cihaz Desteği: VPN kullanımı konusunda dikkat edilmesi gereken en önemli özelliklerden biri çoklu cihaz desteğidir. Hola VPN eş zamanlı olarak 10 farklı cihazdan kullanma olanağı sunuyor. Böylelikle tek bir paket alarak aynı anda birçok farklı konumda birçok farklı cihazda VPN kullanma imkanı sunuyor.

Hızlı Bağlantı: Hola VPN bir VPN hizmetine göre ekstrem derece yüksek bir hıza sahiptir. Neredeyse hiçbir yavaşlama veya donma yaşamazsınız. Bunun nedeni ise Hola VPN’in şifreleme özelliği olmaması ve farklı bir sunucu yapısına sahip olmasındandır. Özetle; Hola VPN kullanıcı verilerinin gizliliğini tehlikeye atmak pahasına size en hızlı vpn hizmetini sunmaktadır.

HolaVPN, kullanıcıların tarayıcılara vpn eklentisi olarak ekleyebildiği ve aynı zamanda vpn mobil uygulaması olarak kullanabildiği bir hizmettir. Ücretsiz vpn seçeneği elbette çoğu özellikten yoksun olsa da eğer amacınız erişim engeli olan bir siteye hızlı bir şekilde erişim sağlayabilmekse Hola VPN bunu güzel bir şekilde başarır.

O halde HolaVPN inceleme yazımın en can alıcı kısmına geldik. VPN Hola olumlu-olumsuz özellikleri neler?

Haydi inceleyelim!

Veri Kullanımı

HolaVPN, tıpkı diğer VPN markalarında da olduğu üzere ücretsiz sürümde özellikleri kısıtlıyor. Premium pakede geçmenizi öneren ve bunun karşılığında bant genişliğinin arttırılacağını vaat eden Hola VPN de bedava vpn hizmetlerinden farklı bir yaklaşıma sahip değil.

Günlük veri limiti belirlemese de ücretsiz sürümde ne yazık ki dilediğiniz kadar gezemediğinizi belirtmeliyim.

Kullanıcı Deneyimi & Ara Yüzü

Hola VPN kullanıcı deneyimi bakımından en iyi vpnler arasında yer alır. Kullanıcı dostu ara yüzü ve basit kullanımı sayesinde cihazlarınızda kolayca tercih edebilirsiniz.

Geçen seneye kadar Chrome eklentisi ve Android sürümü de bulunan Hola VPN, geçen sene itibariyle “kötü amaçlı yazılımlardan korunma” gerekçesiyle bu mağazalardan kaldırılmıştır. Kullanıcıların aklında soru işareti oluşturan bu gelişmenin arkasındaki nedeni ise bilemiyoruz.

Fakat Opera veya Firefox gibi tarayıcılarda kolayca vpn kurulumu yapabiliyorsunuz. Mobilde ise ilgili app mağazasından uygulamayı indirebilmeniz mümkün.

Sunucu & Konum

Hola VPN ayrıcalıklarından biri devasa bir sunucu ağına sahip olmasıdır. 190’dan fazla ülkede 1500 farklı sunucuya sahip olan bu VPN, kullanıcılarına hızlı bir hizmet sunabilmek adına şifreleme özelliğinden yoksun olmayı tercih eder. Böylelikle neredeyse hiç VPN açmamışsınız gibi hızlı bir bağlantıya sahip olur ve yavaşlık, kopma gibi sorunlarla karşılaşmazsınız.

Fakat en hızlı vpnler arasında yer alan HolaVPN kullanımına karar vermeden önce kendinize şunu sormayı unutmayın; “verilerimin tamamıyla izlenip kayıt altına alınmasına karşılık hız elde etmeyi onaylıyor muyum?”

Şahsen benim VPN kullanma amacım öncelikle çevrimiçi gizlilik ve engelsiz erişim imkanı. Daha sonra ise vpnin hızlı olmasına önem veririm.

Cihazlar

Hola VPN, birçok farklı cihazda kullanabileceğiniz vpn uygulaması ve tarayıcılarınıza ekleyebileceğiniz bir vpn uzantısı olmak üzere seçenekler sunmaktadır. 10 farklı cihazda eş zamanlı olarak kullanabileceğiniz Hola VPN, Premium pakedinin yanı sıra ücretsiz plan da sunmaktadır. Elbette ücretsiz paket için özellikler sınırlandırılmış ve ne yazık ki şifreleme olmadığı için gizlilik konusunda şaibeli diyebiliriz.

MAC

Android

IOS

Opera

Microsoft Edge

Playstation

Apple TV

Smart TV

XBox

Hola VPN, geçen yıla kadar tüm cihazları ve tarayıcıları desteklerken, 2021 yılı itibariyle Android mağazasından ve Chrome Web Mağazasından kaldırıldı. Bu nedenle Hola VPN Chrome eklentisi veya android uygulaması olarak kullanılamıyor.

Bunun dışında diğer tüm cihazları destekliyor.

Hola VPN Ücretsiz Mi?

Hola VPN, İnternet trafiğinizi gönüllüler tarafından yürütülen eşler arası düğümler ağı üzerinden yönlendiren ücretsiz bir VPN hizmetidir. Chrome, Firefox ve Opera için bir tarayıcı uzantısı ve Android ve iOS için bir mobil uygulama olarak mevcuttur. Hola VPN’in en önemli özelliklerinden biri, kullanıcıların bant genişliği ve bilgi işlem gücü gibi boşta kalan kaynaklarını diğer kullanıcılarla paylaşmasına izin vermesidir. Bu, hizmetin kullanıcılardan herhangi bir ücret talep etmeden yüksek hızlı, düşük gecikmeli bir VPN deneyimi sunmasını sağlar.

Hola VPN’in kullanımı ücretsiz olsa da, özel IP adresleri, gelişmiş güvenlik seçenekleri ve öncelikli destek gibi ek özellikler sağlayan Hola VPN Plus adlı ücretli bir sürüm de sunarlar.

Ancak, bir dizi gizlilik ve güvenlik sorunu nedeniyle eleştirildiği için Hola VPN’i kullanırken dikkatli olmalısınız. Bunlar arasında, trafiği eşler arası bir ağ üzerinden yönlendirmesi, bu da ağı kimin yönettiğini ve motivasyonlarının ne olduğunu bilmeyi zorlaştırıyor ve hizmetin diğer web sitelerinde DDoS saldırıları başlatmak için kullanılmış olması yer alıyor. Bazı uzmanlar, güvenlik etkileri ve şirketin güvenilirliği nedeniyle bunun yerine ücretli vpn’lerin kullanılmasını önerilir. Güvenli bir alternatif için en iyi vpn hizmetleri listeme gözatın.

Hola VPN Kurulumu Nasıl?

Hola VPN web sitesine girdiğinizde “Ücretsiz Sınırsız VPN” şeklinde bir yazı ile karşılaşırsınız. Buraya tıkladığınızda tarayıcınıza veya cihazınıza eklemek için sizi ilgili linke yönlendirir.

Örneğin Opera’dan erişim sağlıyorsanız Opera Uzantısı olarak ekleyebileceğiniz yere yönlendirilirsiniz.

Eğer cihazınıza Hola VPN kurulumu yapacaksanız da bir dosya indirmeniz gerekmektedir. Fakat belirtmeliyim ki Windows cihazlarda Hola VPN kurulumu yaptıktan sonra cihazınızın açılmasıyla birlikte VPN de otomatik olarak açılıyor ve kapatmak için uğraşmanız gereken birçok adım ile karşılaşıyorsunuz.

Bu nedenle Hola VPN eklenti veya uygulama olarak kullanmak isterseniz kurulumu oldukça kolay bir vpn hizmeti olsa da cihazınıza indirmek istediğinizde biraz uğraştırmaktadır.

Hola VPN Destek ve Müşteri Hizmetleri

Hola VPN web sitesinde yardım bölümü sunar. Bu bölümde kullanıcıların aklına takılabilecek sorular ve cevaplar yer almaktadır. Fakat diğer vpn hizmetlerinde olduğu gibi Canlı Destek gibi bir imkan bulunmuyor ne yazık ki.

Bu nedenle eğer Hola VPN’e dair bir sorununuz olduğunda e-mail ile iletişime geçmeniz gerekmekte. Ben sizler için kendileriyle e-mail üzerinden iletişime geçtim.

E-mail ile destek konusunda teknik bilgi olarak çok yeterli değiller ne yazık ki. Dönüş süreleri de hızlı sayılmaz.

Yorumlar ve Değerlendirme

Müşterilerden gelen HolaVPN yorumları nasıl diye incelediğimizde ücretsiz vpn hizmetinin de paralı planlarının da oldukça hızlı bir performans gösterdiğini söyleyebilirim. Hola VPN en hızlı vpnler arasında yer alıyor çünkü görülmemiş ve farklı bir sunucu sistemine sahiptir.

Sahip olduğu sunucu sistemi sayesinde dünyanın her yerinde bir sunucu görüntüleyebiliyorsunuz. 195 farklı ülkede 1500’den fazla sunucuya sahip olan bu VPN hizmeti internetinizde neredeyse hiç yavaşla olmadan vpn kullanmanızı sağlıyor. Hem ücretsiz olması hem hızlı olması Hola VPN kullanıcıları için en güzel iki özellik olarak gösterilmekte.

Fakat bununla beraber web sitelerinde protokollere dair bir sayfa olmaması ve gizlilik konusunda şeffaf davranmamaları da çoğu kullanıcının VPN olarak Hola’yı tercih etmemesine neden olmakta.

Genel Görüş

Hola VPN bedava bir vpn hizmetinden beklediğiniz verimi sağlıyor. Fakat bunu gizliliğinizin ihlali pahasına yapmak isteyip istemediğinizi düşünmelisiniz. Çünkü eşsiz bir hız sunabilmesinin altında yatan şifreleme eksikliği ve gizlilik politikası bulunmaması benim Hola’yı tercih etmemi engelleyen özellikler arasında.

Yine de amacınız farklı ülkelerdeki platformlara erişim sağlayabilmekse Hola VPN sizlere en hızlı vpn hizmetini sunacaktır.

HolaVPN Artıları ve Eksileri Neler?

Hola VPN Artıları

  • Tamamen Ücretsiz
  • En hızlı vpn’ler arasında

Hola VPN Eksileri

  • Şifreleme protokolü bulunmuyor
  • Gizlilik konusunda bazı şaibeler mevcut
mete enginsoy

Leave a Comment